Huawei CEO’su, ABD’nin kendilerine çip satmamasının sorun olmayacağını söyledi

Huawei CEO’su Ren Zhenghei, Çinli şirketin ABD şirketlerinden çip almaya muhtaçlığı olmadığını ve Donald Trump hükümetinin kısıtlamalarının büyümeleri üzerinde çok az tesiri olacağını sav etti.

Gerilim durmadan tırmanıyor

Cumartesi günü Huawei’nin Shenzhen merkezinde Japon medyasına konuşan Zhenghei, Qualcomm yahut başka ABD tedarikçileri çip tedarik etmeyi bıraksa bile şirketinin “iyi” olacağını söyledi. Zhenghei, “Biz aslında bunun için hazırlanıyoruz. Huawei’nin büyümesi yavaşlayabilir, fakat yalnızca biraz.” tabirlerini kullandı. Açıklama, Washington’un Huawei’yi ticaret kara listesine almasından üç gün sonra geldi ve bu durum Huawei’nin ABD’de iş yapmasını epeyce zorlaştırıyor.

ABD hükümeti, Çin’in en büyük şirketlerinden biri olan Huawei‘nin ülke ve müttefikleri için casusluk yaptığını sav ediyor. Çin hükümeti ise bu savları temelsiz olarak nitelendirerek, suçlamaları reddediyor. Daha evvel bir öbür Çinli şirket olan ZTE‘nin de tıpkı problemlerden muzdarip olması ve iflasın eşiğine kadar gelmesi, tıpkı durumun Huawei için de olup olmayacağına dair soru işaretleri barındırıyor. Lakin Huawei kurucusu Zhenghei hususa şu halde nokta koyuyor: “ABD’nin isteği üzerine idaremizi değiştirmeyeceğiz yahut izlemeyi kabul etmeyeceğiz. Maddeyi ihlal eden hiçbir şey yapmadık.” Çin ve ABD ortasındaki bu tansiyonun daha ne kadar tırmanacağı ise merak konusu.

Başa dön tuşu