Huawei istihbarat ağından mali yardım alıyor iddiası

ABD-Çin ticaret savaşının tam ortasında kalan Huawei’ye yönelik son günlerde devlet dayanağı argümanları giderek artıyor. Son araştırma raporunun akabinde bu kez CIA servisinin hazırladığı bir rapor internete sızdırıldı.

Kaynak sağlam mı?

CIA’in Kanada, İngiltere, Avusturalya ve Yeni Zelanda iş ortakları ile paylaştığı tabir edilen rapora nazaran Huawei direkt Çin hükümeti, Ulusal Güvenlik Kurulu ve devlet istihbarat ağı tarafından fonlanıyor.

Elbette Huawei’nin en büyük savunması araştırma bilgilerinin yöntemsiz ve yanlış elde edilmiş olması. CIA’in de bu raporu neye dayanarak hazırladığı bilinmiyor. Elbette bu büyük istihbarat servisinin Çin’de emniyetli kaynakları vardır lakin bu tıp kaynaklar ne kadar yanlışsız bilgi sağlıyor merak konusu.

Raporda bahsedilen bahisler Huawei’nin ülkeye girişini bile yasaklayacak cinsten datalar içeriyor. Bu bakımdan bağımsız mahkemeler tarafından incelenerek karar verilmesinde yarar olacaktır. Öbür türlü zımnî raporlarla özel bir şirketin faaliyetlerini tümden yasaklamak hak ihlallerine sebebiyet verebilir. Bilhassa 5G Telekom altyapıları konusunda uzman haline gelmiş bir firmanın kelam konusu olması kıymetli teknolojilerin de erişilemez olmasına neden olabilir.

 

Başa dön tuşu