Sony Mobile Türkiye ve Orta Doğu kapanıyor

Uzun müddettir akıllı telefon pazarında işleri güzel gitmeyen Sony Mobile büyük bir yine yapılanma içerisine girmişti. Önümüzdeki devirde 5G teknolojilerine daha fazla odaklanmak isteyen firma bununla birlikte pek çok pazardan da çekilmeye hazırlanıyor.

Resmen doğrulandı

Bugüne kadar Sony’nin birtakım pazarlardan çekileceği gündeme gelmiş lakin firma tarafından doğrulanmamıştı. Bu hafta paylaşılan ıslahat planlarında neredeyse küresel pazarın yarısından çekileceği anlaşılıyor.

Planlara nazaran Sony Mobile kısmının yükünü vereceği ülkeler Japonya, Tayvan, Hong Kong ve Avrupa ülkeleri olarak görülüyor. ABD ve Çin pazarından esasen çıkmıştı. Bunun dışında kalan tüm ülkelerde büsbütün operasyonlar sona erdiriliyor yahut beklemeye alınıyor. Buna ülkemiz de dahil. Bu pazarlarda Sony telefonlar bulunabilse bile teknik servis ve güncelleme konusunda dertler yaşanabilir.

Sony Mobile 2020 yılı Mart ayına kadar yine yapılanmayı tamamlamayı planlıyor. Bu sayede mali yıl sona ermeden taşınabilir kısımda karlılık gayesine ulaşılabilecek. Bu ortada firmanın amiral gemisi Xperia 1 de 1000$ civarı fiyat etiketiyle satışa çıkmak üzere.

 

Başa dön tuşu