Huawei krizi çözülüyor olabilir: ABD’li bazı kurumlar yasağı kaldırdı

Çinli teknoloji şirketi Huawei, son iki haftadır epeyce sancılı bir süreçten geçiyor. ABD Lideri Donald Trump‘ın bu ayın başlarında uygulamaya koyduğu kısıtlamalar nedeniyle birçok ABD’li şirket ve organizasyon tarafından ambargo uygulanan Huawei için tahlilin kapıda olduğu belirtiliyor.

Düğüm çözülüyor

Yaşanan bu krizin bir dönüm noktasına yaklaştığını söylemek mümkün. Çünkü, Çinli teknoloji devi Huawei’ye sırtını dönen birkaç ABD’li dev tertip an prestijiyle şirketle tekrar işbirliği yapmaya hazır görünüyor. WIFI Alliance , Jedec ve SD Association tertipleri kısa bir mühlet evvel resmi ortakları ortasından çıkardıkları Huawei’yi, web sitelerini güncelleyerek listelerine tekrar dahil ettiler.

Tüm bu tertipler Google, Qualcomm ve Intel gibi birçok ABD’li teknoloji devinin müsaadeden giderek, Huawei’ye karşı yaptırımları desteklemişlerdi. Zira ABD maddelerine göre bu zarurî bir durumdu. Fakat yaşanan bu gelişme sonrasında  Huawei’nin ABD ile yeni bir muahede yapacağı ve bu muahedenin da kısa bir mühlet içinde resmiyet kazanacağı tabir ediliyor. Hususla ilgili olarak iki cepheden de şimdi bir açıklama gelmediğini de belirtelim.

Başa dön tuşu