Huawei, telefon satışlarında en kötü senaryoya hazırlanıyor

Geçtiğimiz hafta Lider Trump’ın kara listeye alması sonrasında birbiri arkasına ortaklarından darbe alan Huawei en makus senaryoya hazırlanıyor. Google’dan güncelleme, ARM’den işlemci mimarisi, SD Birliği’nden microSD kart dayanağı kesilen Huawei haliyle tüketici kaybetmeye başladı.

Düşüş başladı

Pek çok ülkede Huawei telefonlar iade ediliyor ya da siparişleri iptal ediliyor. Tahlil uzmanları şayet ABD-Çin ortasında rastgele bir gelişme yaşanmazsa bu yıl sonuna kadar en berbat senaryoda Huawei’nin 200 milyon civarında telefon satacağını varsayım ediyor. Olağanda firmanın gayesi yılı 260 milyon civarında telefon satışı ile bitirmekti.

Uzmanlar Huawei’nin Batı Avrupa pazarını büsbütün kaybedeceğini düşünüyor. Firma bu pazarı elde edebilmek için son birkaç yıldır büyük bir pazarlama atılımı gerçekleştirmişti. Yani emekler boşa gitmiş olacak. Bunun sonucunda ise 2020 yılında satışlarda yüzde 23 civarında bir düşüş daha olması bekleniyor.

Huawei’yi ayakta tutan ise Çin satışları olacak. Ülkede Huawei’ye dayanak için pek çok kampanya başlatıldı ve kıymetli satışlar yapıldı. Uzmanlar Google, Qualcomm, SD Birliği gibi devlerin dayanağını kesmesinin bir halde tolere edilebileceğini lakin ARM darbesinin nasıl savuşturulacağının büyük kıymet taşıdığını lisana getiriyor.

 

Başa dön tuşu