Huawei yasakları DRAM fiyatlarını aşağı çekiyor

Son periyotta birbiri gerisine Huawei firmasına yapılan engellemeler farklı kesimleri etkilemeye devam ediyor. Akıllı telefon pazarının yanında Telekom, bilgisayar ve sunucu tarafında büyük pazar hissesine sahip olan Huawei yonga kesiminde yapılan satın alımların yüzde 10’una imza atıyor. Bunun azalması fiyatları da etkiliyor.

Etkisi büyük

Yonga pazarında yılın ikinci çeyreğinde yüzde 4 civarında bir düşüş bekleniyordu. DRAM pazarında da Huawei’nin satın alım oranlarını düşürmesi nedeniyle ortalama fiyatların düşmesi bekleniyor.

Normalde yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 10-15 ortasında bir fiyat düşüşü bekleniyordu. Huawei tesiri ile birlikte dördüncü çeyrekte de ek bir yüzde 10 oranında düşüş bekleniyor. Yani yıl sonuna kadar toplamda yüzde 25 civarında bir fiyat düşüşü yaşanacak. En erken 2020 yılında fiyatların yükselmeye başlayacağı varsayım ediliyor.

Fiyatlarda düşüş elbette tüketiciye olumlu olarak yansıyor fakat bu sefer de üreticiler düşük fiyat nedeniyle probleme girmeye başlıyor. Yakın vakitte DRAM üreticilerinin üretimi bir ölçü kısarak ortalama fiyatı yükseltmek istediği gündeme gelmişti. Bu bakımdan yükseltme fırsatı kollayanların çabuk etmesinde yarar var.

 

Başa dön tuşu