İlk LG 8K OLED TV bu hafta satışa çıkıyor

Güney Kore’de ön siparişlerin alınmaya başlanmasıyla birinci kez tüketicilere sunulmaya başlanan 8K OLED TV’ler artık gerçek oldu. 88Z9 model 88 inçlik OLED TV, sahip olduğu 7680 x 4320 çözünürlükle 4K TV’lerden dört kat daha fazla piksele sahip. Bu birebir vakitte LG’nin bir TV’ye yerleştirdiği en büyük panel olma sıfatına da sahip. Şimdiye kadar Sony de LG’nin panellerini kullanarak 98 inçlik 8K OLED TV modelini tanıtmıştı ama bu model şimdi satışa çıkmadı.
Şu anda çabucak hemen hiç 8K içerik bulunmuyor ve bu durumun yakın vakitte değişeceği de söylenemez. LG’nin ikinci jenerasyon Alpha 9 8K işlemcisi, bu sorunu çözmek için derin öğrenme algoritmaları ile görselleri 8K çözünürlüğe yükseltiyor. LG’ye nazaran yeniden tıpkı usulle sanal 5.1 ses tecrübesi sunulacak ve bu tecrübe Dolby Atmos dayanaklı olacak.

Bu kadar teknolojinin verilen paraya değip değmeyeceğini yakın vakitte satın alan birkaç kişi sayesinde hepimiz öğreneceğiz. LG’nin açıklamasına nazaran aygıtın mağaza fiyatı 42 bin dolar düzeyinde. Haziran ayı içerisinde ön sipariş verenler ise TV’ye yalnızca 34 bin dolara sahip olacak, hatta yanında LG tarafından hediye hava temizleyici verilecek. LG’nin 8K OLED TV’si Kuzey Amerika ve Avrupa’da bu yılın üçüncü çeyreğinde satışa sunulacak.

Başa dön tuşu