Intel açığın ortaya çıkmaması için rüşvet mi teklif etti?

Yonga dünyasında Intel işlemcilerde yeni ortaya çıkarılan 4 farklı donanım açığının yankıları sürerken Hollandalı bir yayın değişik bir argüman ortaya attı. Intel açıkların saklı kalması için değerli para mükafatları teklif etmiş.

Rüşvet mi kural mı?

Yayın organının savına nazaran RIDL (rouge in-flight veri load) açığını bulan Amsterdam Üniversitesi araştırmacıları ile irtibata geçen Intel, 40 bin dolar teklif etti ve karşılığında açığın kendisinde gizli kalmasını istedi. Sonrasında teklifini 120 bin dolara çıkardı lakin takım bunu reddetti.

Aslında yayın organının belirttiği üzere bir rüşvet yahut gerçekleri gizleme biçiminde bir ataktan bahsetmek ne kadar yanlışsız olur bilemiyoruz. Bilindiği üzere Intel’in açıkları bulan bireyleri ödüllendirdiği bir programı var ve bu programa katılmak isteyen araştırmacılar buldukları açığı kimseyle paylaşmamak zorunda.

Keşfedilen açıklar rapor halinde Intel’e sunuluyor ve Intel açığa kesin bir yama bulana kadar kamuoyu ile paylaşmıyor. Yamalar kullanıma sunulduğunda da açıkla ilgili genel bir bilgilendirme yapılıyor. Intel ödül programının kuralları bu halde. Muhtemelen Intel takıma bu programı önerdi. Şayet takım ödül programına katılsaydı yönergeler gereği açığı kamuoyu ile paylaşamayacaktı.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan 4 yeni açık hatırlanacağı üzere ferdî dataların çalınmasına kadar giden bir sürece sebebiyet verebiliyor. Bu açıkların yamanması ise Intel işlemcilerde değerli performans kayıplarına neden olacak.

 

Başa dön tuşu