Intel, akıllı telefon modem patentlerini satarak sektörden çekilecek

Nisan 2019’da, Apple ve Qualcomm ortalarındaki türel sorunları çözdüler ve o gün Intel, şirketin 5G pazarını terk ettiğini açıkladı. Duyurudan iki hafta sonra da Intel bir açıklama yaptı ve piyasadan çıkma kararının Qualcomm ve Apple ortasındaki uzlaşma nedeniyle olduğunu doğruladı.

Patentlerini açık arttırma ile satacak

Android Authority’nin haberine nazaran, IAM tarafından yayınlanan yeni bir raporda, Intel’in akıllı telefon modem pazarıyla olan tüm bağlarını koparacağı ve patentlerini açık arttırmayla satarak daldan çekilmeyi planladığı belirtiliyor. Intel, Apple gibi bir iş ortağı olmadan 5G modemler de dahil olmak üzere kablosuz teknolojiler geliştirmeye artık sıcak bakmıyor.

Sullivan & Cromwell’den Nader Mousavi tarafından yapılacak açık artırma iki kısma ayrılacak. Bir kısım 3G, 4G ve 5G hücresel standartlara ilişkin 6.000 patenti ve kablosuz uygulama teknolojilerine ait ilave 1.700 patenti içerecek. Öteki kısım ise  yarı iletkenler ve öbür elektroniklerle ilgili 500 patenti içerecek. Bu karar karşın Intel 5G pazarındaki varlığını sürdürmeyi de planlıyor. Ağustos ayında yapılması beklenen açık arttırma ile ilgili olarak Intel cephesinden şimdi bir açıklama gelmiş değil.

Başa dön tuşu