Intel CEO’su açıkladı: Yarı iletken, petrolden daha önemli hale geliyor

Günümüz global siyaseti üzerinde en büyük tesire sahip faktörlerden bir tanesi de petrol. Fakat Intel CEO’su Pat Gelsinger’a nazaran yarı iletken sanayisi önümüzdeki 50 yıl boyunca petrol rezervlerinin pozisyonundan çok daha değerli bir hale gelecek.

Yarı iletken, petrol sanayisinden daha kıymetli olacak

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda CNN’den Julia Chatterley’e konuşan Gelsinger, petrol rezervlerinin pozisyonunun son 50 yıldır jeopolitiği belirlediğini fakat önümüzdeki yarım yüzyılda ki en değerli faktörün petrol olmayacağını söyledi: “Teknoloji tedarik zincirlerinin nerede olduğu ve yarı iletkenlerin nerede üretildiği kıymetli olacak.”

Intel, Oregon, New Mexico ve Arizona’daki fabrika tesislerine ek olarak, İsrail, İrlanda, Malezya, Almanya ve İtalya’daki memleketler arası operasyonlarını genişletirken Ohio’da da yeni tesisler inşa ediyor. Şirket, iki ABD fabrikasına 20 milyar dolar ve yeni Avrupa fabrikalarına 90 milyar dolara kadar yatırım yaptığını açıkladı. Gelsinger, bu yatırımın sadece Intel’e yarar sağlamadığını, tıpkı vakitte “dünyanın geleceği için en kritik kaynağın küreselleştirilmesi” için de gerekli olduğunu söylüyor. Gelsinger, “Coğrafi olarak istikrarlı, esnek tedarik zincirine gereksinimimiz var” dedi.

Tedarik zincirlerinin çeşitlendirilmesi kıymetli olacak

Pandeminin getirdiği yarı iletken kıtlığı, araçlar dahil neredeyse içinde çip bulunan her eseri etkiledi. Hatta bu durum ABD‘nin, 52 milyar doları çip üreticileri için sübvansiyonlara gidecek olan 280 milyar dolarlık CHIPS Yasasını geçirmesine yol açtı. Gelsinger, “Covid krizinden ve çıktığımız bu çok yıllı seyahatten bir şey öğrendiysek, o da tedarik zincirlerimizde esnekliğe gereksinimimiz olduğudur.” ifadelerini kullandı.

Yarı iletken tedarik zincirini çeşitlendirme eforunun gerisindeki bir başka faktör de Tayvan. Dünya pazarının yaklaşık %50’sini besleyen ülkeden yonga ihracatı geçen yıl yüzde 18,4 arttı. Fakat Tayvan ve Çin artan bir tansiyonun içerisinde bulunuyor. Bu da yeni bir çip krizine neden olabilir.

Çin Milletlerarası Ekonomik Değişimler Merkezi’nin baş ekonomisti Chen Wenling, geçen yıl ABD Çin’e “yıkıcı yaptırımlar” uygularsa Çin’in TSMC’yi ele geçirmesi gerektiğini söyledi. Bu telaffuz ABD’nin yaptırımlarından evvel söylenmişti. TSMC’nin lideri o vakitten beri kimsenin şirketi zorla denetim edemeyeceğini söz etmişti.

Başa dön tuşu