Intel Xeon Phi defterini kapatıyor

  
Intel’in 2008 yılında ortaya çıkan ve birinci örneklerini 2010 yılında gördüğümüz Xeon Phi işlemci ailesi için yolun sonuna gelindi. Firma harika bilgisayarlar için geliştirdiği yongaları daha fazla geliştirmeyecek.

Son kuşağı Knights Mill olarak kayda geçen sunucu işlemcilerinden satın almak isteyen müşterilerin 9 Ağustos tarihine kadar karar vermeleri gerekiyor. İşlemcilerin dağıtımı ise 31 Temmuz 2020 yılına kadar sürecek.
Son nesilde yer alan yongalar Xeon Phi 7295, 7285 ve 7235 şeklindeydi. 64,68 ve 72 çekirdek sayısıyla derin öğrenme uygulamaları için optimize edilen x86 mimarisindeki tahlillerin yerini Xeon Platinium modelleri alacak.

Larrabee projesi: Çöpe atılan çalışmalar 

Larrabee projesinin çıkış noktası işlemcilerin yapabildiği aksiyonları gerçekleştirebilmesinin yanı sıra GPU’larda görülen Compute Shader ve OpenCL özelliklerini de barındıran bir yonga üretmekti.Buna rağmen projenin özgün geliştiricisi olan Tom Forsyth uzun mühlet bu fikir üzerinde yaptığı çalışmaları daha sonraları firmanın yöneticilerinin verdiği bir kararla birlikte çöpe atmak zorunda kalmıştı.
Dolayısıyla proje GPU tabanlı bir silikon olmaktan çıkıp işlemci odaklı bir yonga haline gelmiş oldu. Epey da başarılı giden birinci Larrabee süreci daha sonra ISPC ve CILK Plus programlama modellerine kaynaklık etti.


Son 2 kuşağında AVX-512 komut setlerine de dayanak sunulan işlemciler 2013 yılında Guangzhou’da kurulan ve o devir için en süratli harika bilgisayar olarak tarihe geçen Tianhe-2’nin de kalbinde yer alıyor. Merak edenler için, MilkyWay 2 olarak da anılan üstün bilgisayar 2018 yılında 4. sıraya düştü.

Yetersiz performans 

Son olarak yongaların sunduğu performansa da değindikten sonra sözlerimizi noktalayalım. Araştırmacılar tarafından düzenlenen bir çalışmada modellerin programcıların yapacağı büyük yardımlar sonucunda lakin kâfi performans sunabildiği ortaya çıkmıştı.
 
 
Öbür taraftan işlemcilerin derin öğrenme, ömür bilimleri ve bilgisayar takviyeli mühendislik alanlarında kayda bedel hızlandırma sağlayabileceği de tıpkı araştırmanın sonuçları ortasında yer alıyor.

Başa dön tuşu