ChatGPT’ye ödev yaptıranlar dikkat: Yapay zekanın yazdığı metinleri tanıyan uygulama çıktı

ChatGPT sohbet botuyla uğraşta yeni bir evreye geçildi. Princeton Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi öğrencisi olan Edward Tian, metnin bir insan tarafından mı yoksa yapay zeka tarafından mı yazıldığını belirleyen bir uygulama geliştirdi.

ABD’li öğrenci GPTZero ismini verdiği uygulamayı yeni yıl tatilinde yaptığını söylüyor. İnsanların muhakkak bir metnin muharriri hakkındaki gerçeği bilme hakkı olduğunu düşünen Tian, tasarladığı uygulama ile ChatGPT kaynaklı intihalin tespit edilmesine yardımcı olacak.

Yoğun ilgi nedeniyle çöktü

GPTZero o kadar büyük ilgi gördü ki yüksek trafik nedeniyle uygulamaya erişim zorlaştı. Halka açık sürümü bir haftada 10 binlerce kişi tarafından denendi. Kelam konusu araca hem gptzero.me adresinden hem de Streamlit üzerinden erişmek mümkün.

GPTZero “insan” metninin karakteristiği olan iki göstergeyi dikkate alıyor. Bunlardan birincisi metnin karmaşıklığı, başkası ise cümlelerin kopukluğu. Metni bu kriterlere nazaran değerlendiren uygulama müellifin yapay zeka mı yoksa insan mı olduğunu söyleyebiliyor. Geliştiricisinin de kabul ettiği üzere GPTZero şu anda %100 doğruluk garantisi vermiyor, lakin dil modelini geliştirmek için çalışmaların devam ettiğini belirtelim.

OpenAI’nin 30 Kasım 2022‘de ChatGPT’yi halka açmasından bu yana bilhassa akademik intihal ile ilgili tasalar arttı. Öğrenciler son derece başarılı sonuçlar veren sohbet robotunu ödem imalinde kullanmaya başladı. Hatta o denli ki ABD’deki kimi okullarda ChatGPT’ye erişim yasaklandı.

Başa dön tuşu