Intel’den geri adım: 13.Nesil K’sız işlemcilerde hız aşırtma kilidi geri dönüyor

Geçtiğimiz yıl Intel tarafından paylaşılan bir mikro kod güncellemesinde, 12.Nesil K olmayan işlemcilere sürat aşırtma fırsatı sunuldu. Böylece i5-12400f üzere sonlandırılan modellerin 5,5GHz’e kadar saat suratlarına ulaştığını gördük. Kısa bir müddet evvel ise bu özelliğin 13.Nesil işlemcilerde de devam edebileceğinden bahsetmiştik. Fakat görünüşe nazaran Intel, orta düzey işlemciler için sürat aşırtma kilidini geri getirdi. 

Hız aşırtma kısıtlaması geri dönüyor

Bugün yapılan açıklamada Tom’s Hardware, 12.Nesil K olmayan işlemcilerde sürat aşırtma takviyesinin sürdüğünü lakin daha yeni 13. Jenerasyon modellere sınırlama getirildiğini bildirdi. Ayrıyeten Core i7-13700 üzerinde gerçekleştirilen testler sonucunda yayın kaynağı, bu durumun önümüzdeki süreçte değişmeyeceğini söylüyor.

Hatırlayacak olursak Intel, 12.Nesil kilitli işlemcilerde sürat aşırtma yapılabileceği keşfefildiğinde, ”K-olmayan CPU’ların sürat aşırtma için tasarlanmadığını” ve şirketin “işlemcilerin teknik özelliklerinin ötesinde çalışmasını garanti etmediğini” belirten bir bildiri yayınladı. Doğal ki bu açıklama, sürat aşırtma meraklıları için bir şey tabir etmedi. Çünkü şirket sürat aşırtma dayanaklı K serisi işlemcilerde bile garantiyi geçersiz kılabiliyor.

Yeni haberin, yakın vakitte sistem toplamayı düşünen kullanıcılar için biraz can sıkıcı olduğunu söyleyebiliriz. Sürat aşırtma meraklılarının artık 13.Nesil K serisi bir işlemciye ve Z serisi anakarta sahip olmaları gerekecek.

Başa dön tuşu