Katlanabilir Huawei Mate X’in çıkış tarihi Eylül ayına ertelendi

Yılın başlarında gerçekleşen etkinlikliklerle birlikte katlanabilir telefonların süratle hayatımıza gireceğini düşünüyorduk. Fakat durum pek o denli olmadı. Samsung’un Galaxy Fold isimli modelinde yaşadığı ekran sıkıntıları, aygıtın geri toplanmasına ve çıkış tarihinin ertelenmesin sebebiyet verdi.

Galaxy Fold’un çabucak akabinde tanıtılan Mate X ise Huawei’nin katlanabilir telefonu olarak duyuruldu. Taşınabilir Dünya Kongresi’nde ortaya çıkan Huawei Mate X’in içinde bulunduğumuz ayda raflara çıkması bekleniyordu. Firmanın CNBC’ye yaptığı açıklamaya nazaran Huawei Mate X’in çıkış tarihi Eylül ayına ertelendi.

“Galaxy Fold’dan sonra temkinliyiz”

Huawei sözcüsü verdiği röportajda Samsung’un katlanabilir Galaxy Fold modelinden sonra temkinli davrandıklarını söyledi. Huawei Mate X’in gecikmesindeki temel sebep de bu gözüküyor. Ekranın ve düzeneğin sağlamlığının gerçek manada test edilmesi hayli değerli. Hatta firma sözcüsü “İtibarımızı yok edecek bir eser sunmak istemiyoruz.” diyerek, Mate X’in sıkıntısız biçimde piyasaya çıkmasındaki değerin altını çizdi.

Şubat ayının sonlarında tanıtılan Huawei Mate X’in özelliklerini hatırlamak gerekirse; 8 inç (8:7.1 en uzunluk oranı, 2480 x 2200) katlanabilen ekran. Kirin 980 yonga seti, Balong 5000 ile 5G ilişki takviyesi, 8 GB RAM, Leica iş birliği ile geliştirilen 40 MP + 16 MP + 8 MP kamera paketi, 55W süratli şarj, 4500 mAh batarya vb. biçiminde sayabiliriz. Huawei Mate X tahlili hem dışa hakikat katlanan ekranın sağladığı işlevsellikler hem de çentiksiz olması sebebiyle Galaxy Fold’dan daha fazla dikkat çekmeyi başarmıştı. Fiyatı ise 2299 Euro üzere epeyce yüksek bir düzeyde.

Başa dön tuşu