Katlanan ve genişleyen ekran bir arada: Hibrit paneller geliyor

Samsung Display, katlanabilir ve kaydırılabilir özelliği bir ortaya getiren yeni eserini CES 2023’te özel standında kimi davetlilere tanıtmayı planlıyor. Bu panel, iki fonksiyonu bir ortaya getirdiğinden hibrit panel olarak isimlendiriliyor.

Ekranı katlayan teknoloji ile ekranı genişleten teknoloji birinci defa tek panelde uygulanıyor. Tasarım, katlanan ekran açıldıktan sonra ekranın bir ucu çekildiğinde ortaya çıkan ek bir ekran biçiminde. Boyut, ekran büsbütün katlandığında 8 inç, katlanan ekran açıldığında 10 inç. Çekilerek genişletildiğinde ise 12.4 inçlik bir ekran ortaya çıkıyor.

Samsung, bu paneli kullanıcının gereksinimine nazaran, akıllı telefondan tablete ve dizüstü bilgisayara dönüşebilen aygıtlar için test ettiği, bu cins aygıtların sahiden değerli olacağı söyleniyor ki bunu kestirim etmek güç değil. Aygıt üreticilerinin bu katlanan ve genişleyen ekranı eserlerinde kullanabilmeleri için, Samsung Display’in bu cins ekranların seri üretimine ne vakit başlayacağı aşikâr değil. Aygıtlar bu ekranı bir ortada tutmak için son derece gelişmiş menteşelere ve metal plakalara muhtaçlık duyuyor.

Samsung, gelişmiş form faktörleri geliştirerek OLED panel pazarını büyütmeye çalışıyor. OLED ekranlar hali hazırda giyilebilir eserlerden telefonlara tabletlere birçok eserde kullanılıyor ve dizüstü bilgisayarlar, PC monitörlerinde de yayılmaya başladı. Hibrit OLED paneller, katlanan ve genişleyen yapıda olduğundan araçlarda da kullanılabilir.

Başa dön tuşu