Koruyucu aile robotu EBO X tanıtıldı

Star Wars’ta bulunan BB8’ten daha sempatik olan lakin “akıllı koruyucu” olarak nitelendirilen Enabot EBO X, Las Vegas’ta düzenlenen CES 2023’te tanıtıldı. Lakin firmanın bahsettiği esirgeyici ibaresi sizi yanıltmasın çünkü robot daha çok ailenin korunması üzerine bir dizi gelişmiş yetenekler sunuyor.

Robotik firması Enabot tarafından geliştirilen EBO X, konutunuzun hartasını gerçek bir formda çıkarmak ve izleyebilmek için dahili stabilizasyonlu 4K kamerasını kullanıyor. Ayrıyeten robotun bünyesinde mikrofon ve V-SLAM teknolojisi de bulunuyor. Bu sayede yüz tanıma, tam hareket takibi ve algılama özellikleri kullanılabiliyor.

Evin akıllı robotu EBO X

Robotun, bir aile üyesinin örneğin yaşlı birisinin düşüp düşmediğini algıladığı bildiriliyor. Birebir vakitte şayet ağlayan yahut yardım isteyen birisi olduğunda uygulama üzerinden bir bildirim göndererek ile durumun takibinin gerçekleştirilmesini sağlıyor. Bununla birlikte gelişmiş haritalama yeteneği sayesinde konutunuzun yahut odanızın bir kısmını “sınırlı alan” olarak atayabiliyor ve bu alana birisi yaklaştığında uygulamadan bildirim alabiliyorsunuz.

EBO X, aile üyelerini EBO Home Uygulaması ve robotun 4K kamerası aracılığıyla birbirine bağlı tutarak iki taraflı iletişimi de mümkün kılıyor. Yani, bir manzaralı sohbet için akıllı telefon yerine yerden biraz yüksekte olan bir robotun kullanılması çok pratik durmasa da birtakım durumlarda değerli olabilir.

EBO X içerisinde Harman AudioEFX hoparlörü aracılığıyla birinci sınıf ses sağlayan Alexa asistan da bulunuyor. Müzikten haberlere ve konuttaki öteki aygıtları denetim etmeye kadar bu küçük esirgeyici robotun kullanılması mümkün. Açıklananlara nazaran EBO X, yılın ikinci çeyreğinde 999 dolar fiyat ile satışa çıkacak.

Başa dön tuşu