Japonya, akıllı telefonlarda kullanılan bazı malzemelerin Güney Kore’ye ihracatını kısıtlayacak

Japonya Ticaret Bakanlığı bugün yaptığı açıklama ile birlikte, Samsung gibi şirketler tarafından üretilen esnek ekranlarda kullanılan polimitler de dahil olmak üzere kimi teknik gereçlerin Güney Kore’ye ihracatını kısıtlayacağını açıkladı. Açıklanan bu yeni kurallar, 2. Dünya Savaşı sırasında Japon fabrikalarında çalıştırılan Güney Korelilerin tazminat taleplerinden sonra geldi.

Japonya’dan tazminat misillemesi

4 Temmuz tarihinde yürürlüğe girmesi beklenen sınırlı tüketim eserleri listesinde, akıllı telefon ve esnek organik LED göstergelerde kullanılan polimitler ve yarı iletkenler üretmek için kullanılan aşındırma gazı ve dirençler yer alıyor. Bu gereçleri Samsung, LG ve SK Hynix üzere Güney Koreli şirketlere satmak isteyen Japon tedarikçilerin, sözleşmeyi onay için Ticaret Bakanlığı’na sunmaları gerekecek.

Nikkei Asian Review’ın raporunda nazaran Japonya hükümeti, Güney Kore’yi teknoloji konusunda daha az kısıtlamalı ülkeler listesinden çıkaracağı da belirtiliyor. Bu yılın başlarında Güney Kore Yüksek Mahkemesi, Nippon Steel ve Mitsubishi Heavy Industries gibi Japon şirketlerinin, 2. Dünya Savaşı sırasında zorla çalıştırılan işçilere tazminat ödemeleri konusunda karar vermişti. Japonya hükümeti ise sorunun 1965 yılında iki ülke ortasındaki diplomatik alakalarla çözüldüğünü argüman ediyor. Yapılacak olan bu kısıtlamaların akıllı telefon üretimine tesirinin ne olacağı ise merak konusu.

Başa dön tuşu