LG, 2023 yılında OLED TV’lerinin ekranını ve donanımını yeniliyor

LG, televizyon piyasasında epey güçlü bir firma ve yaptığı yeniliklerle bu süreci devam ettirme niyetinde. Hakikaten 2023 için LG’nin OLED TV serilerini yenilemesi şaşırtan bir durum değil, fakat şayet güçlü bir aydınlatmaya sahipseniz bu yılki LG OLED TV modelleri hoş bir tercih olabilir.

LG mevcut eser dizaynlarında büyük bir değişikliğe gitmeyecek. Bununla birlik hali hazırda bulunan LG G3 serisi OLED TV’ler yeni Brightness Booster Max ile donatılacak ve bu sayede yüzde 70’e varan bir parlaklık artışı sağlanacak.

2023 LG OLED TV’lere işlemci dopingi

LG, G3 serisiyle birlikte C3 ve 8K özellikli Z3 serisinin tümünü de yeni jenerasyon a9 Gen 6 işlemci ile donatacak. Yeni çip sayesinde televizyonların yapay zeka, HDR kapasitesi ve imaj kalitesinde artışlar sağlanacak. Ayrıyeten bu işlemcinin güç verdiği dahili hoparlörler de sanal 9.1.2 surround ses yeteneğine kavuşacak. Ek olarak LG’nin 2023 OLED TV’leri yeni HDMI 2.1a’ya sahip olacak. Bu sayede farklı kara suratından kaynaklı anlık siyah imgeyi önleyen QMS-VRR desteği sağlanacak.

Son olarak LG, 2023’te webOS akıllı TV yazılımına bir yükseltme daha sunuyor. 2023 LG OLED TV’ler sırf iki sayfalık uygulama ekranına sahip olan webOS 23 platformunu kullanacak. Yeni arayüzde , Oyun, Müzik ve Spor üzere mantıksal kategorilere nazaran gruplandıran küçük paneller olan “Hızlı Kartlar” yer alacak.

Ürün yelpazesi konusunda LG şimdilik biraz çekimser davranıyor lakin genel olarak mevcut ekran boyutlarının korunacağını düşünebiliriz. Hasebiyle amiral sınıfı Z3 serisi, 8K çözünürlüklü 77 inç ile 88 inç ekranlara sahip olacak. G3 serisi çok daha ince çerçeveler ile duvara monte konusunda öne çıkacak ve 55 inç ile 97 inç ortasında değişen ekran boyutuna sahip olacak. Bu ortada yüzde 70 parlaklk artışı yalnızca 55, 65 ve 77 inç versiyonlarda olacak. LG’nin C3 serisi ise 42 inç ila 83 inç boyutlarda olacak. Tüm bunlara ek olarak fiyatlandırma ve çıkış tarihi açısında bir bilgi bulunmuyor. Lakin, LG’in 2023 OLED TV’leri önümüzdeki aylarda Türkiye pazarına girecektir.

Başa dön tuşu