MediaTek Helio P65 yonga seti duyuruldu

Bir periyot zora girdiği ve hisse kaybettiği akıllı telefon dünyasında yapay zekâ dayanaklı Helio P60 yonga seti ile tekrar çıkışa geçen MediaTek artık bir devam modeli hazırladı. Helio P65 yonga seti orta düzeye argümanlı özellikler getiriyor.

MediaTek Helio P65 özellikleri

Helio P60 ile adeta yine doğan MediaTek bununla birlikte Helio P70 ve Helio P90 ile tıpkı başarıyı yakalayamadı. Yapay zekâ takviyeli yonga setlerinin her segmentte giderek artması MediaTek’in işini zorlaştırdı.

Firma artık köklerine geri dönüyor ve Helio P60 yonga setini devam ettirecek Helio P65 yonga setini piyasaya sürüyor. Evvelki yonga setlerinin Cortex-A73 çekirdeğinin tersine yonga setinde 2 adet Cortex-A75 ve 6 adet Cortex-A55 çekirdekleri yer alıyor. Bu sayede işlemci performansı yüzde 15-20 ortasında artıyor. Ayrıyeten yapay zekâ motoru da muhakkak senaryolarda iki kata kadar artış sağlıyor.

Grafik tarafında Mali-G52 performansı biraz aşağı çekebilir lakin 12nm süreci ile yeniden verimlilik konusunda başarılı olacaktır. Ayrıca LPDDR4X bellek takviyesi, eMMC 5.1 takviyesi, tek 48MP yahut çift 16MP+16MP takviyesi, EIS, deklanşör dengeleme, daha inançlı yüz tanıma, Full HD çözünürlüğe kadar görüntü kayıt halinde özellikler mevcut. Yonga seti önümüzdeki aylarda piyasada olacak.

 

Başa dön tuşu