Mi Community açıkladı: MIUI Global Beta program tüm cihazlar için sonlandırılıyor

Xiaomi’nin ağır biçimde modifiye edilmiş Android arayüzü MIUI, 2010 yılından beri tüm gücüyle çalışmaya devam ediyordu. Başlangıçtan bu yana Küresel Beta sürümleri sunan Xiaomi, eski telefonlarına bile bu kanaldan güncelleme dağıtıyordu.
Mi Community web sitesinde yapılan kısa bir açıklamayla birlikte Beta sürümlerin geliştirilmesi durduruldu. Admin kullanıcı Elaine2046 açıklamasında 1 Temmuz’dan itibaren mühendis takımının MIUI beta sürümleri üzerinde çalışmayı durduracak.
Beta sürümler genelde günlük kullanıcılar tarafından tercih edilmediğinden bu kararı almış olabilecek Xiaomi, yalnızca Stabil sürümleri sunmak için çalışacak. Artta binlerde beta kullanıcısı olmadan sürümlerdeki kusurlar ne dereceye kadar ayıklanabilecek o ise önümüzdeki aylarda karşımıza çıkacak.
Beta sürümlerin kaldırılması, en çok eski Xiaomi kullanıcılarını etkileyecek. Yeni modeller için stabil sürüm dağıtımı devam etse de eski modellerde yalnızca beta güncellemeleri yapılıyordu. 1 Temmuz’dan itibaren bu durum bozulacak.

Özel arayüz geliştiricileri, bilhassa en tanınan LineageOS Android sürümü, Xiaomi telefonların birçok için sıklıkla güncelleme sunmaya devam ediyor. Bu sürümler, eski model kullanıcılarının epeyce işine yarayacaktır.

Başa dön tuşu