Windows 10’a emoji destekli modern bir “komut satırı” geliyor

Komut İstemi olarak da bilinen komut satırı, Windows işletim sistemlerinde yıllardır varlığını sürdürüyor. Yazılım devi, muhtemelen bu aracın arayüzü yahut işleyişini kâfi bularak pek fazla değişikliğe gitmemişti. Lakin gelen haberlere nazaran komut satırı da modernliğe ayak uydurmaya hazırlanıyor.

Emoji ve sekme desteği

Microsoft’un gerçekleştirdiği Build 2019 geliştirici konferansında, Windows 10’a yakın bir vakitte Windows Terminal isimli bir araç ekleneceği açıklandı. Bu araç PowerShell ve Komut İstemi’nin fonksiyonelliğini koruyarak modernleştirilmiş bir komut satırı olarak misyon yapacak. Şirket klasik komut isteminin kaldırılmayacağını, Windows Terminal’in ise bu aracın çağdaş bir alternatifi olacağını belirtiyor.

Windows Terminal, simge ve emoji takviyesinin önünü açmanın yanı sıra değerli ölçüde daha süratli metin gösterimi sağlayan GPU hızlandırmalı metin oluşturma özelliğine de sahip olacak. Bu sizin için kâfi görsel yetenek manasına gelmiyorsa, yeni aracın, tema, renk, yazı tipi, arka plan bulanıklığı veya saydamlık özelleştirme seçenekleri de sunacağını belirtelim. Ayrıyeten tıplı internet tarayıcılarında olduğu üzere sekmelerle çalışma desteği de olacak. Çağdaş komut satırının tam olarak hangi tarihte kullanıma sunulacağı ise şimdi açıklanmış değil.

Başa dön tuşu