Mi Community açıkladı: MIUI Global Beta programı tüm cihazlar için sonlandırılıyor

Xiaomi’nin ağır halde modifiye edilmiş Android arayüzü MIUI, 2010 yılından beri tüm gücüyle çalışmaya devam ediyordu. Başlangıçtan bu yana Küresel Beta sürümleri sunan Xiaomi, eski telefonlarına bile bu kanaldan güncelleme dağıtıyordu.
Mi Community web sitesinde yapılan kısa bir açıklamayla birlikte Beta sürümlerin geliştirilmesi durduruldu. Admin kullanıcı Elaine2046 açıklamasında 1 Temmuz’dan itibaren mühendis takımı MIUI beta sürümleri üzerinde çalışmayı durduracak.
Beta sürümler genelde günlük kullanıcılar tarafından tercih edilmediğinden bu kararı almış olabilecek Xiaomi, yalnızca Stabil sürümleri sunmak için çalışacak. Geride binlerde beta kullanıcısı olmadan sürümlerdeki yanılgılar ne dereceye kadar ayıklanabilecek o ise önümüzdeki aylarda karşımıza çıkacak.
Beta sürümlerin kaldırılması, en çok eski Xiaomi kullanıcılarını etkileyecek. Yeni modeller için stabil sürüm dağıtımı devam etse de eski modellerde yalnızca beta güncellemeleri yapılıyordu. 1 Temmuz’dan itibaren bu durum bozulacak.

Özel arayüz geliştiricileri, bilhassa en tanınan LineageOS Android sürümü, Xiaomi telefonların birden fazla için sıklıkla güncelleme sunmaya devam ediyor. Bu sürümler, eski model kullanıcılarının epeyce işine yarayacaktır.

Başa dön tuşu