Microsoft, Cortana’yı ayrı bir uygulama haline getiriyor

Cortana sesli asistan, Windows 10 ile birlikte gelen değerli özelliklerden biri. Ülkemizde etkin olmadığı için Windows kullanıcıları Cortana’yı fark edemiyorlar fakat olağanda işletim sistemiyle epeyce iç içe bir servis. Hatta varsayılan olarak misyon çubuğu üzerinden ulaşılabilir halde geliyor. Microsoft Store’da, Cortana’nın Beta sürümü ortaya çıktı. Firma, sesli asistanını işletim sistemi içerisinden ayırmak istiyor olabilir.

Güncellemeler mağaza üzerinden

Bildiğiniz üzere Cortana şahsî asistanın güncellenmesi için Windows güncellemelerini kullanması gerekiyor. Microsoft Store üzerinden ulaşılabilir olması sayesinde, büyük güncellemeleri beklemek yerine, mağaza üzerinden güncellenecek. Cortana’nın başka bir uygulama haline getirilmesindeki öncelikli maksadın bu olduğu varsayım ediliyor. Böylelikle eklenecek yeni özelliklerin ve düzeltmelerin hız kazanması mümkün.

Ayrı uygulama haline gelmesinin kullanıcıları sevindirecek bir istikameti de mevcut. Şimdi kesin bir şey söyleyemesek de farklı uygulama haline gelen Cortana’yı kaldırmanıza müsaade verilebilir. Daha evvel belirttiğimiz üzere Cortana ülkemiz için açık olmadığından bu türlü bir tahlile muhtaçlık duymuyoruz. Fakat zarurî olarak işletim sistemi içerisinde gelmesi pek çok kullanıcıyı rahatsız ediyor.

Cortana bir yandan da gelişmesine devam etmekte. Hatta iOS ve Android aygıtlardaki yerini bile uzun vakit evvel aldı. Firmanın sesli asistanı hakkında planları vakitle belirli olacaktır. Haberimiz içeisinde bahsettiğimiz Cortana – Beta listelemesine bu temastan göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu