Microsoft Power Toys geri dönüyor

Microsoft’un profesyonellere yönelik olarak Windows 95 işletim sistemi ile birlikte sunmaya başladığı Power Toys sistem araçları seti geri dönüyor. Açık kaynak olarak hazırlanan set özgünden biraz farklı.

Microsoft Power Toys nedir?

İlk olarak Windows 95 işletim sisteminde gördüğümüz Power Toys araçları, profesyonel kullanıcıların çalışma akışlarını kişiselleştirebilecekleri özelliklerin test edilmesini sağlıyordu. Örneğin TweakUI ile kullanıcı orta yüzü özelleştirilebiliyor veya Send to X ile belgeler komut satırı, kopyalama panosu üzere bileşenlere gönderilebiliyordu. Power Toys araçları Windows XP ile birlikte kaldırılmıştı.

GitHub üzerinde başlayacak yeni açık kaynak proje ise daha kapsamlı ve günümüz gereksinimlerine nazaran hazırlanmış araçlar sunuyor. Paketteki birinci iki araç; bir pencerenin büyütme tuşu üzerine geldiğinizde çıkan ve yeni bir masa üstüne pencereyi göndermenizi sağlayan MTND ile Windows tuşuna bir saniyeden fazla bastığınızda masa üstünün mevcut durumuna nazaran kısa yollar ortaya çıkaran rehber.

Açık kaynak olduğu için geliştiricilerin de katkısıyla Power Toys araçları genişleyecek ve daha yeterli hale gelecek. Yakın vakitte dizüstüler için tam ekran yöneticisi, Win+R farklı kombinasyonlar, daha düzgün Alt+Tab idaresi, çoklu evrak isimlendirme, süratli çözünürlük değişimi, içerik menüsü gezintileri üzere farklı araçların projeye ekleneceği söz ediliyor. Kısa müddet içerisinde araçların önizlemeye açılması bekleniyor.

 

Başa dön tuşu