Microsoft ve Alphabet kuantum kodu yazmayı öğretecek

Kuantum bilgisayar kavramı, programlamadan bağımsız olarak göz korkutucu olabilir, lakin Microsoft bu hususla igili programa ile ilgilenen kullanıcılara yardım eli sunabileceğini düşünüyor. Şirket yaptığı yeni iş birlikleri ile kuantum kod yazmayı öğretecek.

İlk iki kısım fiyatsız olacak

Microsoft, kuantum bilgisayarlarda kullanılan Q# programlama lisanı konusunda yeni bir etkileşimli kurs oluşturmak için Google’ın ana şirketi Alphabet ve Brilliant.org ile iştirak kurdu. Bu kurs sayesinde, Q#’da kuantum hesaplama ve programlamanın temellerini öğrenebilirsiniz. Şirket bu kursun, yeni kuşak kuantum bilgisayar bilimcilerini ve mühendislerini güçlendireceğine inanıyor.

Yeni kuantum kodlama kursu sıfırdan başlıyor ve öğrencileri programlarına ve maharetlerine uygun bir halde bir ortaya getiriyor. Öğrenciler hareket halindeyken kolay kuantum algoritmaları oluşturabilecek ve simüle edebilecek ya da bir geliştirme ortamı indirmeden web üzerinde Q#‘da gelişmiş kuantum algoritmaları uygulayabilecekler. Sonlu bir müddet için, Q# kodlamasına etkileşimli bir giriş de dahil olmak üzere, kuantum kod yazma kursunun birinci iki kısmı tüm kullanıcılar için ücretsiz olacak.

Başa dön tuşu