Microsoft, Windows 11 Dosya Gezgini tasarımında köklü değişikliklere gidiyor

Microsoft’un Windows 11‘deki Dosya Gezgini‘nde kullanıcı arayüzünü ve özelliklerini geliştirecek büyük bir güncelleme üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Windows Central, yeni Belge Gezgini’nde Microsoft 365 ile OneDrive’ın derinlemesine entegre edileceğini ve dizaynın modernleştirileceğini raporladı.

Dosya Gezgini büyük değişiklikler geçirecek

Elde edilen dahili örneklerde Belge Gezgini’nde yeni bir arama kutusu ve yeni ana sayfa düğmesi dikkat çekiyor. Revize edilmiş kullanıcı arayüzü dizaynının yanı sıra başlık dizaynları da değiştirilmiş. Öte yandan Evrak Gezgini’nin ana sayfası toplantılar, indirmeler ve iş arkadaşlarının yorumlarıyla ilgili öğeleri içeren Microsoft 365 entegrasyonunu gösteriyor. “Yeni”, “kopyala” ve “yapıştır” üzere mevcut başlık düğmelerinin de pozisyonunun değiştirileceği görülüyor.
Sol taraftaki süratli gezinme menüsü de daha çağdaş bir hale büründürülmüş. Detaylar bölmesi de yeniden Microsoft 365 ile entegre edilmiş ve zenginleştirilmiş. Yapılan Microsoft 365 entegrasyonu sayesinde kullanıcıların e-posta dizilerini ve bulut aracılığıyla birden çok iş arkadaşı ortasında paylaşılan yahut e-postayla eklenen evraklar hakkındaki son yorumları görmesi sağlanacak.

Dokunmatik ekranlar için daha kolay bir kullanım sunulacak

Aktarılanlara nazaran yapılan bu değişikliklerin büyük bir çoğunluğu Evrak Gezgini’ni dokunmatik ekranlar için daha kolay bir hale getirecek. Ayrıyeten Microsoft, yeni bir “Galeri” alanı aracılığıyla Evrak Gezgini için daha varlıklı bir fotoğraf görüntüleme tecrübesi üzerinde çalışıyor. Kullanıcılar görselin üzerine imleci getirdiklerinde daha büyük bir önizleme elde edebilecekler.

Ayrıca, Microsoft’un Evrak Gezgini’ne “etiketleme” özelliğinin geleceği belirtiliyor. Bu özellik, macOS’un Finder uygulamasında olduğu üzere, anahtar sözcükleri ve renkleri kullanarak belli evrakları düzenlemeye ve kategorilere ayırmaya imkan tanıyacak.

Bir müddet evvel sekme dizaynını getiren Microsoft, bahsedilen bu değişiklikleri getirirse 10 yıl evvel çıkmış olan Windows 8’den bu yana en kapsamlı Belge Gezgini güncellemesini yapmış olacak. Microsoft’un bu yenilenmiş Belge Gezgini’ni 2023’ün sonundan evvel kullanıcılara sunmayı hedeflediği belirtiliyor. Hasebiyle kapsamlı güncellemelerin büyük bir kısmının Windows 11 23H2 ile geleceğini varsayabiliriz.

Başa dön tuşu