Microsoft’un Windows gelirleri çakıldı: Teknoloji şirketlerindeki zorlu süreç devam ediyor

Microsoft, 2023 mali yılının ikinci çeyrek sonuçlarını bir müddet evvel yayınladı. Yazılım devi Microsoft, ikinci çeyrekte 52,7 milyar dolar gelir ve 16,4 milyar dolar net gelir elde etti. İlgili periyotta gelirler yüzde 2 artış gösterirken net gelir ise yüzde 12 üzere önemli bir oranda düşüş yaşadı.

Yüksek enflasyon, yüksek faiz, pandemide şişen talep, tedarik sorunlar ve değişen tüketici davranışları derken teknoloji şirketleri için kuvvetli periyotlar devam ediyor. Bu bağlamda Microsoft’un “tüketicilere” yönelik sunduğu neredeyse tüm hizmetlerinde önemli bir düşüş yaşanmış durumda. Ama firma için âlâ olan şeyler de var.

Microsoft’un kurtarıcısı bulut teknolojileri oldu

Microsoft için her vakit olduğu üzere, ikinci çeyrekte geliri artıran Office, bulut ve sunucu eserleri oldu. Microsoft’un bulut geliri, bu çeyreğin yararları üzerinde büyük bir tesire sahip ve genel akıllı bulut geliri yıldan yıla yüzde 18 artarak 21,5 milyar dolara ulaşmış durumda. Microsoft şiddetli devri en az ziyanla atlatmak için 10.000 kişiyi işten çıkartacağını açıklamıştı. Microsoft’un kemer sıkma siyaseti, şirketin ChatGPT yaratıcısı OpenAI‘a potansiyel olarak 10 milyar dolar daha yatırım yapmasını engellemedi. Microsoft ve OpenAI uzun yıllı bir birlikteliğe girdiklerini geçtiğimiz gün duyurmuştu. Öte yandan Office gelirleri de ilgili devirde yüzde 12 artarak toplamda 63,2 milyona ulaştı.

Microsoft’un Windows, Xbox ve PC donanımını içeren eser kısmı ise yıllık bazda yüzde 19 gelir kaybı yaşadı ve 14,2 milyar dolara geriledi. PC üreticilerinin Windows’u makinelere yerleştirmek için Microsoft’a ödediği fiyat olan Windows OEM geliri, ikinci çeyrekte yüzde 39 gibi büyük bir düşüş yaşadı. Bu düşüş son yılların en büyük düşüşünü yaşayan PC satışları ile direkt bağlantılı. Misal formda Xbox gelirleri yüzde 12, aygıt gelirleri ise yüzde 39 düştü.

Kıdemli analisti Jesse Cohen’e nazaran Microsoft’un bulut Azure hizmeti ve sunucu teknolojileri şarşırtıcı derece de güçlü performans sergiliyor ve bu da yatırımcıların şirket hakkındaki kaygılarını yatıştırıyor. Lakin gelir kayıplarının bu yıl boyunca devam etmesi bekleniyor. Öte yandan bu durumun Microsoft özelinde sonlu kalmayacağını da belirtelim.

Başa dön tuşu