Mobildeki en iyi otobüs simülasyonu: Otobüs Simulator Ultimate

Yerli taşınabilir oyun stüdyosu Zuuks Games tarafından geliştirilen Otobüs Simulator Ultimate, geçtiğimiz hafta App Store ve Play Store’da fiyatsız olarak yayınlandı. Kısa müddette oldukça ilgi gördü. Bir haftada yaklaşık 1.5 milyon kez indirildi. Otobüs Simulator Ultimate, bugüne kadar mobildeki en fazla ayrıntının bulunduğu otobüs simülasyonu olarak dikkat çekiyor. 

Oyun, otobüs simülasyonunda bulunabilecek neredeyse tüm ayrıntıları barındırıyor. İkram servisinden, sürücü radyosuna kadar en ince detaylar düşünülmüş. Oyuna küçük bir otobüs ile başlıyor ve gün geçtikçe filomuzu büyütüyor, daha fazla yere sefer düzenliyoruz.

 

Oyunda Avrupa’dan 5 ülke, Türkiye’den 15 kent bulunuyor. Seyahatlerden para kazandıkça yeni kentlere yazıhane açabiliyor, yeni otobüs ve sürücü satın alabiliyoruz.

Travego, Safir, Starliner gibi yollarda görmeye alıştığımız modeller de dahil olmak toplam 13 adet otobüs, ufak değişiklikler ile lisanssız olarak oyuna eklenmiş. Otobüslerin iç ve dış dizaynında en ince detaylar düşünülmüş. Örneğin kokpitteki ibreler hareket ediyor, navigasyon ekranı yolu gösteriyor, yakıt azaldığında ihtar lambası yanıyor. Düşük süratte seyrederken ventil seslerini ve frene bastığınızda retarder sesini duyuyoruz.

Sefer oluştururken otobüste dağıtacağınız ikram çeşitlerini seçebiliyor, bilet fiyatını arttırıp azaltabiliyoruz. Otobüsün konforu, şirketin düzeyi ve ikramların kalitesine nazaran bilete olan ilgi değişiyor. 

Oyunda navigasyon sesleri ve yolcu anonsları Türkçe olarak seslendirilmiş. Ayrıyeten otobüs içerisinde canlı radyo sistemi bulunuyor. Best FM, TRT FM üzere radyo kanallarını dinleyebiliyoruz. Oyunun geliştiricisi Zuuks Games’in kendi radyo kanalı da bulunuyor.

Yolcular dinamik bir biçimde eklenmiş. Sürüşünüzü ve aracınızı eleştiriyor, mola vermediğiniz vakit mutsuz oluyorlar. Seferin sonunda, yolcular ne kadar mutluysa o kadar çok yıldız kazanıyorsunuz. 

Oyunun olumsuz özelliklerine geçmeden evvel oyunun planlanan tarihten erken çıktığını ve eksikliklerin haftalık güncellemeler ile giderileceğini belirtmekte yarar var. Oyunda para kazanmak oldukça sıkıntı. Gerçek hayattaki para kazanma zorluğunu oyunda hissediyoruz. Yollar ve kentler oyuna aktarılırken gerçekçiliğe dikkat edilmemiş. Örneğin Bodrum’a giderken de Diyarbakır’a giderken de birebir modellemelerin olduğu yoldan gidiyoruz. Kalkış noktasından varış noktasına giderken yol üstündeki başka kentlerden geçmiyoruz. Son olarak, büyük araçları perona park etmek pek kolay değil.

Otobüs Simulator Ultimate’e eklenecek yeni özellikler

  • Türkiye’deki ve Avrupa’daki şehirler gerçekçi bir şekilde modellenerek oyuna eklenecek.
  • Karadeniz, İstanbul-Ankara ve İzmir otobanı üzere simge olmuş birçok otoban oyuna eklenecek.
  • Çoklu oyuncu: Kullanıcılar birbirini arkadaş ekleyebilecek. Ortak şirket yönetebilecek. Bu sayede gelir elde etmek daha kolay hale gelecek. Dinlenme tesisi ve terminallerde öbür oyuncular ile sohbet edilebilecek. Birlikte sürüş özelliği ise bu etapta düşünülmüyor.
  • Oyunun PC sürümü ,Windows Mağaza’da yayınlanacak. Kullanıcılar Zuuks Social hesabı ile giriş yaparak PC’de ve mobilde kaldığı yerden oyuna devam edebilecek.
  • İstanbul Harem terminali, yeni haliyle oyuna eklenecek.

Özet

Türkler olarak otobüs ve tır sürmeyi seviyoruz. Otobüs Simulator Ultimate, ayrıntılı özellikleri ve gerçekçi oynanışı ile oyuncuyu kendine bağlamayı başarıyor. Her ne kadar eksiklikleri bulunsa da rakiplerine kıyasla çok net söyleyebiliriz ki mobildeki en uygun otobüs simülasyonu.

Not:

Oyunla ilgili iki küçük nottan bahsetmek istiyorum. Oyunun ayarlar menüsünden sürüş modunu “Tuşlar” yerine “Direksiyon” olarak seçerseniz daha gerçekçi sürüş hissi yaşayabilirsiniz. Geliştirici firma, oyunun hileli apk’sını oynayanların bir ihtar penceresi ile karşılaşacağını ve oynamaya devam etmesi halinde oyundan engelleneceğini belirtiyor.

Otobüs Simulator Ultimate İndirme Linki: App Store || Play Store 

Başa dön tuşu