Nvidia, kameraya bakmasanız bile gözlerinizi bakıyormuş gibi yapan özelliğini duyurdu

Yonga üreticisi Nvidia, canlı yayın ve görüntü konferans aracı Nvidia Broadcast‘e Eye Contact (Göz Teması) da dahil olmak üzere yeni efektler eklediğini duyurdu. Yapay zeka dayanaklı Eye Contact sayesinde göz takibi yapılıyor ve gözler kameraya bakacak halde düzenleniyor.

Nvidia tarafından paylaşılan blog gönderisinde Nvidia Broadcast’in 1.4 sürümü ile gelen yeniliklerden bahsedildi. Hiç elbet bunlar ortasında en dikkat çekeni Eye Contact oldu. Yeni özellik sayesinde bakışlar iddia edilerek hizalanıyor ve kamera ile göz temasının kesilmemesi sağlanıyor. Yazılım şimdi beta olsa da şaşırtan derecede dengeli ve doğal bir halde süreci yaptığını belirtmek gerek. Ancak bu süreci şimdilik nispeten daha küçük bir açı ile yapabiliyor.

Bu yeni yapay zeka (AI) efekti, notlarını yahut senaryoyu okurken kendilerini kaydetmek isteyen yahut direkt kameraya bakmak zorunda kalmaktan kaçınmak isteyen içerik oluşturucular için epey faydalı olacak üzere görünüyor. Öte yandan bir görüntü konferans sırasında birtakım bilgilere tekrar bakmak için gözlerinizi ekrandan ve kameradan almanız gerekebiliyor. Bu özellik sayesinde siz bilgilere tekrar bakarken bile gözlerinizin kamera ile temasının kesilmemesi sağlanacak.

Nvidia, son yıllarda yapay zeka dayanaklı yazılımlarla yakından ilgileniyor ve ortaya koyduğu tahlilleri ekran kartlarının satışlar için bir basamak haline getiriyor. RTX kartlarda olan DLSS ve son sürümü DLSS 3’de tıpkı Broadcast’in yüzünüze yeni bir çift göz eklemesi üzere büsbütün yeni kareler oluşturarak oyundaki FPS’i artırmayı sağlıyor. Son olarak Broadcast ayrıyeten, sanal bir yeşil ekran olarak çalışan arka plan değiştirme, köşe karartma efekti ve mikrofonunuzun aldığı arka plan gürültülerini temizleme yeteneği üzere yapay zeka dayanaklı diğer özelliklere de sahip.

Başa dön tuşu