Dizüstü RAM bellekler için yeni standart geliştiriliyor

Uzun yıllardır dizüstü bilgisayarlarda kullanılan SO-DIMM bellek standardı bugün kapasite ve sürat hudutlarını yetişmekte zorluk çekiyor. Üreticilerin alternatif arayışlarında ise CAMM standardı öne çıkıyor.

CAMM bellek standart olacak mı?

Dell tarafından geliştirilen ve iş istasyonlarında kullanılmaya başlanan CAMM (Compression Attached Memory Module) bellek modülleri bilgisayar dünyasının dikkatini çekti. JEDEC standart belirleme tertibinin da dahil olmasıyla yaygın bir platform olması yolunda birinci adım atıldı.

CAMM modül teknolojisi klasik SODIMM dizaynlarına nazaran yüzde 57 daha ince ve bu incelikte 128GB düzeyine kadar kapasite barındırabiliyor. CAMM modülünde birden fazla bellek zarı tek bir devre kartı üzerinde toplanıyor ve modül tek bir yüzde yer alıyor. 16GB DDR5 düzeyinden 128GB DDR5 düzeyine kadar değişen bellek kapasiteleri kullanılıyor.

Her devre kartı CAMM sıkıştırma kontağı ile anakarta bağlanıyor. Yeniden her modülde kendi programlanabilir bellek devre kartı mevcut. CAMM modülleri standart irtibata gereksinim duyulması halinde SODIMM irtibatlarına da yer verebiliyor.

DDR5 SO-DIMM bellekler yalnızca 6400MT/s suratlarına kadar çıkabiliyor fakat CAMM modülleri bunu çok daha ileriye taşıyacak. Dell’in birinci örneklerinde 4800MHz frekanslar kullanılmış. Dell’in 0.5 versiyonu olarak isimlendirdiği bu örneklerin sonrasında ise suratlar daha da artacak.

CAMM modüllerin geliştirilmesinde 32 firmanın yer aldığı ve bunlardan birisinin Apple olduğu belirtiliyor. Yani Dell haricinde CAMM bellek modüllerini pek çok farklı dizüstü modelinde de görme fırsatımız olacak.

Başa dön tuşu