Nvidia, RTX Video Super Resolution teknolojisini tanıttı: 1080p videolar 4K’ya yükselecek!

Nvidia‘nın RTX ekran kartlarında karşımıza çıkan Derin Öğrenme Muhteşem Örnekleme teknolojisi (DLLS), oyun sanayisinde büyük bir değişimi beraberinde getirdi. Bu alanda yatırımlarını sürdüren Nvidia, artık de CES 2023 açılış konuşmasında RTX Görüntü Üstün Resolution’u duyurdu. Yeni teknoloji, Google Chrome ve Edge tarayıcılarda görüntü çözünürlüklerini yükseltecek.

Tarayıcılar yükseltme takviyesine kavuşuyor

Bildirilenlere göre RTX Görüntü Muhteşem Resolution, DLSS’in oyunlarda çalıştığına emsal bir halde çalışacak. Böylelikle kartlarda bulunan Tensor çekirdeklerinden güç alacak teknoloji, yapay zeka yardımıyla 1080p bir görüntüyü 2K yahut 4K çözünürlüğe yükseltebilecek. Ayrıyeten gerçekleştirilen duyuruda Nvidia, teknolojinin bir demosunu da gösterdi. İşte video

Günümüzde Netflix ve YouTube dışında birçok dijital içerik platformu, PC kullanıcılarını 1080p ile kısıtlıyor. Bu nedenle Nvidia’nın yeni özelliği, Amazon Prime Görüntü yahut Disney+ üzere platformlar için büyük bir gelişmeyi temsil ediyor diyebiliriz.

RTX Görüntü Muhteşem Resolution’ın Turing mimarili RTX 20 ekran kartlarında çalışıp çalışmayacağı şimdi açıklanmadı. Buna ek olarak teknolojinin Google Chrome ve Edge haricinde hangi tarayıcılara takviye sunacağı da bilinmiyor. RTX Görüntü Muhteşem Resolution, Şubat 2023’ten itibaren kullanıcılara sunulacak.

Başa dön tuşu