OLED Ekranlı iPad Pro, Beklenenden Çok Daha Pahalı Olabilir

Apple’ın 2024 yılında tanıtmayı planladığı OLED panele sahip iPad Pro’nun beklenenden çok daha pahalı olabileceği ortaya çıktı. Gelen bilgilere göre bunun nedeni, panel üretim süreçlerinin çok masraflı olması olacak.

Her yıl farklı kategorilerinden dikkat çeken yepyeni ürünleriyle karşımıza çıkan Apple, önümüzdeki yıl iPad Pro konusunda önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. 2024 yılında çıkacak olan 11.1 ve 13 inçlik iPad Pro’larda LCD yerine OLED kullanılacağı konuşuluyor.

Hâliyle ilk kez OLED panele sahip bir iPad’in çıkacak olması kullanıcıları bir hayli heyecanlandırıyor. Bugün Kore merkezli The Elec’in bir raporu ise, cihaz hakkında kullanıcıları pek de sevindirmeyecek bazı bilgiler sunuyor.

OLED’li iPad Pro, masraflar nedeniyle beklenenden çok daha pahalı bir fiyata çıkabilir

The Elec, önümüzdeki yıl çıkması beklenen iPad’lerin fiyatının şu an piyasada yer alan benzer boyutlu OLED panellerden önemli oranda pahalı olabileceğini söylüyor. Bunun nedeninin ise oldukça masraflı olan panel üretim süreçleri olduğu belirtiliyor.

Apple’ın şu sıralarda Samsung ve LG Display ile panellerin tedariğinin fiyatı için görüşmeler gerçekleştirdiği söylentiler arasında yer alırken gerekli boyuttaki OLED paneller için daha önceki ürünlerde bulunmayan üretim süreçlerinin kullanılmasının gerekeceği bildiriliyor.

Buna ek olarak The Elec, LG’nin hem 11.1 ve 13, Samsung’un ise sadece 11.1 inçlik panel geliştirdiğini söylüyor. Samsung’un gerekliliğe göre her iki tipi de üretebileceği de gelen bilgiler arasında.

Ayrıca ortaya çıkan bazı bilgilere göre OLED ekranlı 11 inçlik iPad Pro’nun 1.500 dolardan, 12.9 inçlik modelinse 1.800 dolardan satışa çıkabileceği iddia ediliyor. 2022 model 11 ve 12.9 inçlik iPad Pro modellerinin sırasıyla 799 dolar ve 1.099 dolar olduğunu düşünürsek iPad Pro fiyatlarının neredeyse iki katına çıkabileceğini söylesek pek de yanlış olmaz.

Ayrıca bu fiyatlandırmanın doğru çıkması durumunda OLED ekranlı iPad Pro’ların fiyatının M2 çipli Macbook Air ve 13 inç Macbook Pro’lardan da fazla olacağını belirtelim. Keza M2 işlemcili Macbook Air’in güncel fiyatı 1.199 dolarken aynı işlemciye sahip 13 inçlik Macbook Pro ise 1.299 dolara satılıyor.

Apple’ın Bir Türlü Çıkamayan Karma Gerçeklik Gözlüğü Hakkında Yeni İddia: iPhone 15 ile Birlikte Tanıtılabilir

Gelen bilgilere göre mevcut 10 inçlik cihazlar için OLED panellerin tedarik fiyatı 100 ila 150 dolar arasında değişirken, Apple’ın 11.1 ve 13 inçlik panelleri için çıkan masraflarının ise sırasıyla 270 ila 350 dolar durumunda. İşte bu yüzden, şirketin bu masrafları tüketiciye yansıtabileceği aktarılıyor.

Kaynak :
https://www.macrumors.com/2023/02/27/2024-ipad-pro-models-costly-panels/

Başa dön tuşu