Mozilla, Tor’u Firefox içerisine entegre etmek istiyor

Mozilla için Firefox’un zımnilik ve güvenlik özellikleri çok daha değerli bir hale geldi. Bunun ışığında firmanın farklı tahliller geliştirdiğini vakit zaman duyduk. Bugün ise saklılık odaklı Tor tarayıcısına ilişkin özelliklerin Firefox içerisine tam olarak entegre edilmek istendiği öğrenildi.

Super Private Browsing

Firefox içerisinde Tor özellikleri eklenmesi yeni bir şey değil. Daha öncesinde bu tarafta çalışmalar yapıldı. Lakin Mozilla bu sefer tam bir entegrasyon istiyor. Bu entegrasyonu da Super Private Browsing ismini verdiğini bir mod içerisine ekleyecek. Böylelikle Firefox’un kullanıcılara gerçek manada gizlilik sunabilmesi bekleniyor.

Tor ismini birinci kez duyuyorsanız: The Onion Routing sözlerinin baş harflerinden oluşturulmuş, kullanıcılarına anonim bağlantı imkânı sağlayan bir ağ ve yazılım projesi olarak özetleyebiliriz. Tor Browser ise bu anonim gezinme imkanını tanıyan Firefox tabanlı bir tarayıcı. Yani kapalılık odaklı Tor’u standart Firefox içerisine dahil etmek kullanıcıların ilgisini çekecektir.

Mozilla bu entegrasyon için bir araştırma konusu oluşturdu. Bu araştırmaya şirketler ve araştırmacılar dahil herkes başvurabiliyor. Yani Mozilla, Tor’u Firefox içerisine dahil etmek için yardım bekliyor. Entegrasyon tam manasıyla gerçekleştiğinde daha öncesinde Firefox’un yavaşlamasına sebep olan Tor özelliklerinin de düzelmesi sağlanacak. Tor Projesinin resmi Twitter hesabı da müracaatların yapılacağı ilişkiyi paylaştı:

Başa dön tuşu