OnePlus 7 Pro gerçekten 3x optik yakınlaştırma mı yapıyor?

OnePlus 5 lansmanını hatırlayanlar firmanın 2x optik yakınlaştırma tartışmasına yakından şahit olmuştur. Yazılım dayanağı ile 2x düzeyine ulaşan yakınlaştırma çok tartışılmıştı. Birebir bahis OnePlus 7 Pro modelinde de yaşanıyor.

Pazarlama taktiği mi?

Firma yeni amiral gemisini tanıttığında üçlü art kamera paketini 3x optik yakınlaştırma olarak belirtmişti. Bununla birlikte telefonu birinci kullananlardan kimileri telefoto sensörün mod geçişleri ortasında genişlik farkı olduğunu görmüş.

OnePlus 7 Pro modeli portre fotoğraflar çekerken yalnızca 3x telefoto sensörünü kullanıyor. Kullanıcılar 3x optik yakınlaştırma modundaki alanın portre modundaki alandan daha dar olduğunu fark etmiş. Şayet nitekim 3x optik yakınlaştırma olsaydı modlar ortasında fark olmaması gerekirdi.

Optik yakınlaştırma yapan sensör 13MP çözünürlüğünde. OnePlus ise 8MP 3x optik yakınlaştırma tabirini kullanıyor. Kaynaklar sensörün 2.2x orjinal yakınlaştırma oranının olduğunu ve sensörün sonuç datalarının kırpılmasıyla 3x optik yakınlaştırmanın elde edildiğini düşünüyor. Digital Camera World platformu 48MP çözünürlüğündeki ana kamera ve telefoto sensörden elde edilen bilgilerle fotoğrafların oluşturulduğunu söz etmiş.

OnePlus ise argümanlara mutlaka katılmıyor. Firma kayıpsız ve dijital takviye olmadan 3x optik yakınlaştırma elde edildiğini lakin kamera moduna nazaran görüş alanının değiştiğini belirtiyor. Yani rastgele bir farklılık yok.

Bu mevzuyu net bir biçim açıklığa kavuşturmak mümkün olmadığı için şimdilik argüman düzeyinde kalıyor. Örneğin Huawei da telefonlarında optik yakınlaştırma yerine yazılım dayanaklı Melez Yakınlaştırma terimini kullanıyor.

 

Başa dön tuşu