Oppo ekran altı kamera teknolojisini tanıttı

Oppo’nun ekran altı kamera teknolojisi hakkında ayrıntıları, bugün başlayan MWC 2019 Shanghai etkinliğinde göstereceği biliniyordu. Firma, kelamını tutarak teknolojinin nasıl çalıştığı ile ilgili kimi yeni bilgiler paylaştı. Lakin bitmiş bir aygıt görmek için biraz daha beklememiz gerekecek.

Üç farklı algoritma

Oppo’nun ekran altı kamera teknolojisinin altında yatan birinci değişim donanım tarafında. Lensin önünde kalan ekran kısmı özel bir transparan malzemeden üretiliyor. Ayrıyeten bu gerecin üzerine yerleştirilecek piksel yapısı, yüksek ışık geçirgenliği için yine tasarlanıyor. Son olarak kamera da ekran hasebiyle yaşanabilecek kırılmalarla uğraş etmek için geniş diyafram, büyük sensör ve büyük piksellere sahip.

Teknolojinin hem ekran hem de kamera performansını etkilemeden çalışması firmanın öncelikli maksadı. Lakin ne olursa olsun sensörün önüne ek bir katman koymak kamera performansını etkileyecektir. Oppo bu noktada geliştirdiği üç algoritmanın fotoğraf kalitesini müdafaa da misyonlu olacağını söylüyor. Bunlar sırasıyla beyaz dengesi, HDR ve bulanıklık giderici algoritmalar olarak isimlendirildi.

Beyaz istikrarı algoritması isminden anlayabileceğiniz üzere fotoğrafta bozulmaya sebep olabilecek her türlü renk değişimini engellemeye yönelik. HDR algoritması ise çok parlayan yahut gölgede kalan noktaları düzeltmeyi amaçlıyor. Son olarak bulanıklık giderici de lensin önündeki ekran katmanı hasebiyle oluşabilecek bulanıklıkları, sertliği düzenleyerek ortadan kaldıracak.

Ekran altı kamera teknolojisi biraz daha detaylanmış olsa da bitmiş bir aygıtı ne vakit göreceğimiz, teknolojinin fiyatlara tesiri üzere bahisler bilinmezliğini hala koruyor. Oppo tarih sorularına ise “yakın gelecekte” karşılığından fazlasını vermedi.

Başa dön tuşu