ASUS, ilk 14 inçlik ROG Zephyrus bilgisayarını CES 2020’de tanıttı.

Zephyrus G14 (GA401): Daha kompakt kasa ve daha güçlü donanım

İlk kere yüksek performanslı 14 inç bir aygıt piyasaya sürdüklerinin altını çizen marka tarafından yapılan açıklamada şu tabirlere yer verildi; “Ultra ince oyun kategorisini yine tanımlamadığımız bir süreçteyiz. En son örnek ise, güçlü işlemcileri ve yüksek performansı daha geniş kullanıcı kitlesi ile buluşturabildiğimiz bir fiyatta, her yere taşınabilecek kadar kompakt olan yeni

Zephyrus G14 (GA401).

Yüksek performansın artık bir çok farklı iş kolundaki kullanıcı için bir muhtaçlık olduğunu belirten marka yetkilileri, taşınabilir bir dünyadaki yüksek performans talebine yalnızca oyuncu bilgisayarları ile karşılık vermenin bugünkü düzlemde çok önemli bir eksiklik yarattığına inandıklarını aktardı. Buna paralel olarak daha kompakt, taşınabilir ve güçlü bir aygıtın grafik dizayncı, fotoğrafçı ve içerik üreticileri üzere bir çok farklı segmentte yer alan kullanıcı taleplerine karşılık olacağının altı çizildi.

15 inçlik alternatiflere nazaran çok daha küçük ROG Zephyrus G14’ün , klasik dizüstü bilgisayar çantalarına ve sırt çantalarına kolaylıkla sığdığı belirtildi. Zephyrus G14’ün 17,9 mm inceliğinde ve 1,6 kg yükünde olduğu edinilen öteki bilgiler ortasında.

Kolay şarj ve uzun pil ömrü

Bugüne kadar üretilen aygıtlarda yüksek performansın hudutlu pil ömrünü getirdiği vurgulanırken bu durumun yeni G14’de bu türlü olmadığı aktarıldı. Azamî düzeyde hareket özgürlüğü sağlamak için büyük adaptör taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırdıklarını aktaran ASUS, günlük kullanımda 10 saatten fazla pil ömrünün ve 65W Type- C uyumlu şarj etme yeteneğinin, G14’ü ekstra taşınabilir hale getirirdiği belirtti.

Yenilikçi LED kişiselleştirme

Bu segmentte 14 inç bir dizüstü bilgisayar üreterek yeni bir kullanıcı kümesi hedeflediklerinin altını çizen marka yetkilikleri, bu aygıta dair yenilikleri bununla hudutlu tutmadıklarını aktardı. Aygıtın art kapağında muhakkak modellerde bulunan AniMe Matrix ekran bulunduğunu söyleyen ASUS, bu yeni teknolojileri ile ilgili şu ayrıntıları paylaştı; “Bu ekran, kullanıcılara karakterlerini söz etmek için yeni bir fırsat veriyor 1,215 küçük LED kullanılıyor. Bu sayede kullanıcılar animasyonlu GIF’leri ve öbür grafikleri dilekdikleri üzere yaratıyor ve bilgisayarları ile her manada kendilerini yansıtabiliyorlar.

Bu teknoloji ile alakalı yetkililer ayrıyeten şu ayrıntılara yer verdi; “AniMe Matrix ekranını mükemmelleştirmek G14 projesinde değerli bir kilometre taşıydı. Her bir LED’den ışığı eşit olarak dağıtan maskeyi oluşturduk. Bu dağınık katmanın hizalanması, bilhassa kare yerine dikdörtgen olan tek ışıklar, ülkü etkiyi elde etmek ve bunu yaparken mümkün ısınma sıkıntılarından kaçmak için yanlışa yer bırakmayacak halde tasarlandı.

Hem iş Hem cümbüş için yüksek performans

Yeni Zephyrus G14(GA401) ’ün donanım ayrıntıları ile ilgili marka tarafından yapılan açıklamanın birtakım satır başları şu formda; “uyarlanabilir senkronizasyon teknolojisi yıllardır var olmakla birlikte, dünyanın birinci x86 8 çekirdekli ve 16 iş parçacıklı gelişmiş güç verimliliğine sahip en yeni AMD Ryzen ™ 4000 Serisi Taşınabilir İşlemci bu aygıtın ana gücünü oluşturuyor. NVIDIA RTX grafikleri ile ahenk içinde çalışan bu donanımı çift kanallarda 32 GB’a kadar çıkartılabilen DDR4-3200 RAM destekliyor ve aygıtta 1 TB’a kadar kapasiteye sahip bir NVMe SSD ile depolama sorunu da en süratli ve geniş bir halde çözülüyor. Donanım ile ilgili marka yetkilileri hem ağır yüklü işlerde hem de şimdiki tüm oyunlarda en yüksek performans talebine karşılık verebileceği de ekledi.

Ekran ile ilgili de değerli bir ayrıntı paylaşan ASUS, G14’ün farklı gereksinimlere nazaran uyarlanmış iki premium panel ortasında bir seçenek sunduğunu belirtti. Kullanıcılar 120Hz’e kadar daha süratli bir Full HD ekran yahut daha yüksek bir WQHD çözünürlüğü seçebilir.

Başa dön tuşu