Oppo MeshTalk ile hiçbir sinyal olmadan telefon konuşması ve mesajlaşma mümkün oluyor

Oppo tarafından yeni tanıtılan özel teknolojiyle birlikte kullanıcılar orta arada bağlantılarını hiçbir ağa bağlı olmadan da sürdürebilecek. MeshTalk ismi verilen protokol, uçtan uca şifrelenmiş ve merkezi olmayan bir yapıyı benimsiyor. Oppo’ya nazaran 3 kilometreye kadar menzile açık alanda ulaşabilen sistem, kalabalık ortamlarda aygıtlar ortası transfer sayesinde daha uzak uzaklıklara erişebiliyor.
Temel çalışma prensibine bakıldığında Apple’ın bu ayın başlarında tanıttığı Find My sistemine son derece benzeyen MeshTalk, bölgesel ağlar kurarak bunlarla aygıtlar ortası bağlantı sağlayacak. Oppo’nun açıklamasına nazaran pil ömrü üzerinde çabucak hemen hiç tesiri olmayan özellik, aygıtların 72 saatlik bekleme modunda bile çalışabilecek. Bu mod, telefonların şarjı olağan çalışacak kadar az olsa bile MeshTalk özelliğini kapatmayarak acil davetlerin kullanılabilmesini sağlayacak.

Oppo’nun MeshTalk özelliğini kullanmayı iddia ettiği ortamlar ortasında hücresel irtibatın olmadığı pozisyonlar ya da ortamın çok kalabalık olduğu yerler bulunuyor. Özelliğin Oppo’nun şimdiki modellerinde çalışıp çalışmayacağı meçhul. Firmanın MeshTalk’ı ne vakit piyasaya süreceği de birebir halde bilinmiyor. Oppo aygıtlar ortasında transfer ile çalışacak MeshTalk, etrafınızda bu markanın aygıtları olmadığında pek de işe yaramayacak. Özelliğin birinci demosu ise bu hafta MWC Shangai bünyesinde gerçekleştirildi.

Başa dön tuşu