Oyun telefonu arayanlar için en iyi oyuncu telefonları

Taşınabilir oyunculuk sanayisi ve taşınabilir e-spor giderek büyümeye devam ediyor. Artık telefonlar birer oyun aygıtı haline gelirken taşınabilir oyuncuların muhtaçlık duyduğu ihtiyaçlar ise oyun telefonları ile karşılanıyor. Biz de “Oyun oynamak için hangi telefon alınır?” diye merak edenler için en düzgün oyuncu telefonları listesi hazırladık.

Günümüzde telefondan oyun oynamayan kimse kalmadı diyebiliriz. Üstelik taşınabilir oyunlar için e-spor turnuvaları bile düzenlenmeye başladı. Bu alandaki gelişmeler oyun telefonu sanayisinin oluşmasını güzelden uyguna körüklemiş durumda. Artık pek çok insan oyuncu telefonu almak için araştırmalar yapıyor ve en âlâ taşınabilir oyun tecrübesini yaşamak istiyor. Öte yandan bulut hizmetlerinin yaygınlaşmasıyla bu dalda büyüme gözlemleniyor.

Tüm bunların ışığında akıllı telefon üreticileri bir müddettir oyuncular için özel oyun telefonu geliştirmeye başlamış durumda. Bu alanda Asus ve Xiaomioyun telefonları ön plana çıkıyor. Lakin oyun oynamak için tek seçeneğiniz bu firmalar değil.

En yeterli oyun telefonları 🎮

En güzel oyuncu telefonu listemizi üst seviye ve daha alınabilir modellerden şekillendirdik. Şayet “Dünyanın en düzgün oyuncu telefonu hangisi?” diye arıyorsanız bu liste sizin için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Bununla birlikte oyun telefonları çoklukla “pubg için en yeterli telefon” aramalarıyla da karşımıza çıkıyor. Genel olarak bakıldığında oyuncu telefonlarında güçlü donanım aranan en öncelikli özellikler ortasında bulunuyor. Her neyse, lafı çok uzatmadan oyun için telefon arayanlara yönelik hazırladığımız en güzel oyun telefonları tekliflerimize geçelim 🔽

  • Asus ROG Phone 6 Pro
  • Nubia Red Magic 7S Pro
  • Samsung Galaxy S21 FE 5G
  • Samsung Galaxy Z Fold 4
  • Xiaomi Poco F4 GT
  • iPhone 14 Pro Max
  • Lenovo Legion Y90
  • Samsung Galaxy A73 5G

Asus ROG Phone 6 Pro 🤳

Asus ROG Phone 6 Pro tartışmasız dünyanın en âlâ oyuncu telefonu olarak gösteriliyor. ROG Phone 6 Pro oyun telefonu fiyatları oldukça yüksek ve bu telefona sahip olmak için 1299 euro üzere büyük bir meblağı gözden çıkarmanız gerekecek. ROG Phone 6 Pro’da piyasadaki en güçlü yongalardan birisi olan Snapdragon 8+ Gen 1 bulunuyor. 165 Hz AMOLED ekran, 6000 mAh pil ve 18 GB’a kadar RAM ile üstün teknik özellikler sunan telefonun ardında gelen aramaları, bildirimleri ve şarj durumunu eşsiz ek bir PMOLED ekran bulunuyor. Rog Phone 6 Pro, performans, ekran ve pil ömrü ile fark yaratırken dahili fana sahip olmaması ve yüksek fiyatıyla albenisini biraz kaybediyor.

Nubia Red Magic 8 Pro 📱

ZTE’nin Nubia Red Magic 8 Pro oyun telefonu, alışılmadık bir aygıt. Red Magic 8 Pro evvelki modelde olmayan piyasanın en güçlü Snapdragon 8 Gen 2 yonga seti ile gelirken 16 GB RAM’e ve 512 GB’a kadar depolama konfigürasyonlarını sunuyor. Bu donanım gücü onu en uygun pubg telefonu yapıyor. 575 dolardan 1000 dolara kadar değişen fiyatları ile ROG Phone 6 Pro’dan daha alınabilir bir etikete sahip olduğunu söyleyebiliriz. 6.8 inçlik 120 Hz AMOLED ekranı ve ekran altı ön kamerası ile gerçek tam ekran oyun tecrübesi sunan telefon 960Hz dokunmatik tarama suratına sahip.

Red Magic 8 Pro, birden fazla grafit levha katmanı ve 2068mm3 hacimli 3D buhar odası dahil ICE 11.0 soğutma özelliklerine sahip. Hasebiyle güçlü bir soğutma sunan telefonda uzun müddet yüksek performans vadediyor. Red Magic 8 Pro, 80W süratli şarjı destekleyen 6000 mAh bataryadan güç alırken 47 saatlik bir pil ömrü sunuyor. Münasebetiyle Red Magic 8 Pro dünyanın en güzel oyun telefonu olarak söz edilebilir.

Samsung Galaxy S21 FE 5G 📳

Esasen Samsung oyun telefonu yapmıyor ama firmanın güçlü telefonları oyun oynamak için ülkü yapılar sunuyor. Her ne kadar oyunlar için optimize edilmemiş olsalar da S22 Ultra ve S21 serisi oyunlarda üstün performans sergiliyor. Galaxy S21 FE 5G ise güçlü Exynos 2100 yongası ve 6.4 inçlik 120 Hz AMOLED ekranı bir ortaya getirerek görece ucuz oyun telefonu seçeneklerinden birisi oluyor. Üstelik kamera tarafında da güçlü bir yapı sunması onu birden fazla oyun telefonundan ayırıyor.

Samsung Galaxy Z Fold 4 🎮

Bir diğer Samsung oyuncu telefonu olarak gösterebileceğimiz model ise Galaxy Z Fold 4. Elbette bu modelde direkt taşınabilir oyunculuk için geliştirilmedi ancak büyük katlanabilir ekranı oyunlarda çok farklı bir tecrübe sunuyor. 6.2 inçlik 120 Hz ekranı ve Snapdragon 8+ Gen 1 yongası ve 12 GB RAM ile dikkat çeken telefonun oyunlarda öne çıkan özelliği ise elbette geniş ekranı. Çünkü telefonu açtığınızda 7.6 inçlik bir ekran elde ediyorsunuz. Münasebetiyle bu büyük ekran, Call of Duty Mobile ya da PUBG için en güzel telefon arayanlar için ülkü bir kullanım sunuyor.

Xiaomi Poco F4 GT ❎

Xiaomi oyun telefonu da üretiyor ve bunların son örneği Poco F4 GT. Bu telefon oyuncu olmayanlar için de cazibeli olabilecek bir oyun telefonu oluşturma teşebbüsü olarak görülebilir çünkü Poco F4 GT için Xiaomi rastgele bir oyun yazılımı yahut ek aksesuar oluşturmamış durumda. Lakin Snapdragon 8 Gen 1 yonga seti, 120 Hz AMOLED ekran ve 12 GB’a kadar RAM ve 120 W süratli şarj onu bir oyun telefonu haline sokuyor. Bu ortada bahsettiğimi Poco oyun telefonu fiyatı ülkemizde 20 bin TL dolaylarında bulunabiliyor.

iPhone 14 Pro Max 🍎

Taşınabilir oyunlarla ilgilenen bireyler elbette yalnızca Android işletim sistemini ve bu sistem üzerinde çalışan akıllı telefonları kullanmıyor. iOS platformu da taşınabilir oyunculuk için çok büyük bir gelir kaynağı pozisyonunda ve bu platformun sahibi ise Apple. Apple’ın mevcut en güçlü telefonu olan iPhone 14 Pro Max, bir oyun telefonu olmasa da sahip olduğu donanım gücü nedeniyle oyunlarda üstün performans sergilemeyi başarıyor. A16 Bionic çip, 6.7 inç boyutunda OLED ekran ve 120 Hz yenileme suratı iPhone 14 Pro Max’i en yeterli oyun telefonlarından birisi haline getiriyor.

Lenovo Legion Y90 🤺

En düzgün oyuncu telefonu listemize Lenovo oyun telefonu ile devam ediyoruz. Lenovo Legion Y90 oyuncu telefonu, 6,92 inçlik FHD+ AMOLED ekran, Snapdragon 8 Gen 1 yonga seti ve 18GB RAM’e kadar RAM seçenekleriyle dikkat çekiyor. Telefonda ayrıyeten 4 GB sanal RAM de bulunuyor. Böylelikle toplamda 22 GB RAM elde edilmiş olunuyor. 144 Hz ekran yenileme suratı sunan telefonda 720 Hz reaksiyon müddeti vadediyor.

Samsung Galaxy A73 5G 📶

Ucuz oyun telefonu arayanlar için Samsung Galaxy A73 5G son derece âlâ bir tercih üzere duruyor. Sınıfına nazaran epey güçlü Snapdragon 778G ile gelen telefonda 8 GB RAM ve 256 GB depolama seçenekleri bulunuyor. 6,7 inç Full HD+ ekranında 120 Hz yenileme suratı sunan telefon 5000mAh pil ile geliyor. Halihazırda 12 bin TL civarında bulunabilen Galaxy A73 5G, en yeterli uygun fiyatlı oyun telefonları arasında nitelendirilebilir.

Oyun telefonu nedir ❓

Basitçe söylemek gerekirse oyun telefonu, oyun oynamak için tasarlanmış bir telefondur. Oyun telefonları çoklukla en düzgün taşınabilir oyunları sıkıntısız bir biçimde oynamanızı sağlayacak güçlü yonga seti ve yüksek ölçüde RAM’e sahip oluyor. Oyun telefonları tıpkı vakitte büyük ve yüksek yenileme suratına sahip ekranlar, güçlü hoparlörler ve kulaklık girişi ile öbür sıradan telefonlardan ayrılıyor.

Hatta birtakım oyuncu telefonları eşsiz dizaynlar, RGB aydınlatma, büyük pil kapasitesi ve dahili soğutma sistemlerine sahip olabiliyor. Üst düzey oyuncu telefonlarında dahili yerleşik düğmeler ve tetikleyiciler de bulunuyor. Lenovo, ZTE ve Asus oyun telefonları için ekstra aksesuar dayanağı de sunuyor. Harici soğutma ve telefonu bir Nintendo Switch’e dönüştüren aparatlar bunların ortasında gösterilebilir. Tüm bunların ışığında tasarlanan bir oyuncu telefonu fiyat noktasında ekseriyetle değerli olmakta.

Oyun için telefonda hangi özellikler olmalı 📜

Oyun telefonu alırken nelere dikkat edilmeli diye soruyorsanız dikkat etmeniz gerek en değerli şeylerin başında donanım özellikleri geliyor. Akıllı telefonlar dahil rastgele bir platformda oyun performansını etkileyen en kıymetli şey donanımın gücüdür. Hasebiyle oyun telefonu alırken, donanımına dikkat etmek ve aktüel üst seviye donanımlara yönelmek gerekiyor. Halihazırda en âlâ oyuncu telefonları Snapdragon 8 Gen 2 yongasına sahip durumda.

Başa dön tuşu