Pixel telefonlara trafik kazası algılama özelliği gelebilir

Google I/O 2019 ile birlikte Android Q’nun Beta 3 sürümü yayınlandı. Bu sürümde yalnızca Pixel telefonlarda bulunan Güvenlik Merkezi isimli yeni bir uygulama ortaya çıktı. Uygulamanın ne işe yarayacağı şimdi bilinmiyordu lakin bugün itibariyle birinci ipucu geldi. Uygulamanın sahip olduğu özellik sayesinde Pixel telefonunuz otomobil kazası geçirdiğinizi tespit edebilir.

Uygulama kodlarında görüldü

Yeni özellik Güvenlik Merkezi uygulamasının kodları içerisinde fark edildi. Kimi metinler ve haberimiz içerisinde de görebileceğiniz kaza ikonları da bu türlü ortaya çıktı. Nasıl çalışacağı hakkında ise rastgele bir bilgi yok. Telefonun ivmeölçeri ve mikrofonu kaza tespit etmek için kullanılabilir. Lakin ne kadar gerçek sonuç verebilir bilinmiyor.

Özelliğin gayesi kaza yaptığınız anlaşıldığında telefonun belirlediğiniz şahıslara acil durum mesajı yollaması. Daha evvel söylediğimiz üzere Güvenlik Merkezi uygulaması yalnızca Pixel telefonlara özel olduğundan ötürü öbür Android Q yüklü aygıtlar yararlanamayacaktır.

Telefonun otomobil kazasını algılayabilmesi oldukça değişik bir özellik. Alışılmış ki Google’ın bu özellikten vazgeçme ihtimali her vakit var. Önümüzdeki Android Q Beta sürümlerinde daha ayrıntılı bilgiler gelecektir. O vakte kadar elimizdeki bilgiler epeyce kısıtlı.

Başa dön tuşu