PlayStation 5’i dik konumda kullananlar dikkat: Konsolunuz bozulabilir

Japon elektronik devi Sony, PlayStation 5 oyun konsolunun hem yatay hem de dikey olarak kullanılabileceğini sav etse de, birtakım blog muharrirleri ve donanım tamirat uzmanları PS5’in dikey olarak kullanılmasının arıza riskini büyük ölçüde artırdığını söylüyorlar.

Özellikle, on yılı aşkın bir müddettir Fransa’da bir donanım tamir atölyesine sahip olan ve birebir vakitte PlayStation topluluğunun bir üyesi de olan blog müellifi 68Logic, PlayStation 5’i dik konumda kullanmanın ona zarar verebileceğini ve müşterileriyle misal olaylar yaşadığını bildirdi.

Kısa devreye neden olabilir

Uzmana göre, PS5’in dikey olarak kullanılması, konsolu soğutmak için kullanılan sıvı metalin sızmasına neden olabiliyor ve bu da soğutma verimliliğini düşürebildiği gibi, öbür bileşenlere temas ederek aygıtın kısa devre yapmasına da sebep olabiliyor.

Fransa’daki uzman tamir atölyesi ILoveMyConsole’un sahibi Ben Montana, bu tıp olayların hiç de nadir olmadığını argüman ediyor. Uzun mühlet dik duran PS5’lerin bozulma riski taşıdığını ve bunun PS5 Digital Edition da dahil olmak üzere tüm modeller için geçerli olduğunu söylüyor. Birtakım kullanıcılar ise Blu-ray sürücüsünden kaynaklanan titreşimlerin PS5’teki sorunu daha da kötüleştirebileceğine inanıyorlar.
Başa dön tuşu