PS5’e ait olduğu iddia edilen benchmark skoru görüntülendi

Sony ve Microsoft tarafından yapılan paylaşımlar sonucunda firmalara ilişkin yeni jenerasyon konsolların epey güçlü donanım bileşenleriyle geleceğini biliyoruz. Oyun grafikleri dünyasında bomba tesiri yaratan lakin şimdi tam potansiyelini göremediğimiz ışın izleme teknolojisi üzere gelişmeleri de destekleyeceğini bildiğimiz konsollardan biriyle ilgili yeni bir haber daha geldi.

Sızıntılarıyla meşhur Twitter üyesi TUM_APISAK, Sony’nin gelecek jenerasyon konsolu PlayStation 5’te kullanılacak “Gonzalo” kod isimli APU’ya ilişkin bir benchmark skoru sızdırdı.

 

AMD tarafından geliştirilen yarı özelleştirilmiş silikon, görünüşe nazaran sağlam bir grafik performansı gösterecek.  3DMark Fire Strike’a ilişkin olduğu bedellendirilen teste nazaran Gonzalo APU’su 20,000 puanın üzerinde bir skor elde etmiş. Tıpkı testten düz PS4’ün 5,000 civarında puan aldığı düşünüldüğünde yeni APU’nun skoru ise çok daha manalı hale geliyor.

Bilgisayar donanımı ile kıyaslandığında ise Gonzalo’nun elde ettiği skor aşağı üst NVIDIA’nın GeForce RTX 2070 ekran kartına denk düşüyor. RTX 2070 tıpkı testte 22,000’in biraz üzerinde puan alabildiğini hatırlatalım.

Eğer paylaşılan datalar doğruysa yeni kuşak konsollarla birlikte konsol ile PC ortasındaki makas aralığının biraz daha kapanabileceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Yeni jenerasyon konsollarda da 1080p seçeneği sunulmaya devam ederse bu çözünürlükte göreceğimiz grafikler sonunda PC’dekilere yakın kalitede olabilir. Gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin.

Başa dön tuşu