Samsung’un grafik birimi AMD tabanlı olacak

Bugün taşınabilir dünyada işlemci tasarımı yapmak nispeten kolay hale geldi ve pek çok firma gerek özelleştirilmiş gerekse standart çekirdek dizaynları ile akıllı telefonlarda yer almanın gayretini veriyor. Grafik ünitesi tarafında ise daha farklı bir tablo var.

Önemli anlaşma

Patentler ve lisanslı teknolojiler nedeniyle yeni bir grafik mimarisi tasarlamak hayli sıkıntı. Hali hazırda ARM, Imagination ve Qualcomm kendi grafik mimarilerini geliştirebilmiş durumdalar. Apple ise bugüne kadar Imagination lisansları ile yola etmişken yakın gelecekte kendi mimarisini geliştirecek. Samsung da bu manada kıymetli bir adım atıyor.

Mobil yonga setlerinde ARM Mali grafik ünitelerinde yer veren Samsung yakın devirde kendi özelleştirilmiş grafik mimarisine geçiş yapacak. Bunun için AMD ile kıymetli bir lisans muahedesi yapıldı.

Anlaşma kapsamında AMD’nin özelleştirilmiş Radeon grafik mimarisi Samsung’a lisanslanıyor. Bu mimarinin temelinde ise Navi grafik ünitesine hayat veren yüksek ölçeklenebilirlikli RDNA teknolojisi yer alıyor.

Pek çok değerli optimizasyona sahip olan RDNA teknolojisi düşük güç tüketiminde yüksek performans düzeylerine imza atabiliyor. Samsung bu lisansı taşınabilir aygıtlar ve entegre sistemler için geliştirdiği grafik ünitelerinde kullanacak.

Aslında Samsung’un kendi grafik ünitesini geliştirmek için attığı birinci ve en önemli adım diyebiliriz. Hali hazırda Mongoose özelleştirilmiş işlemci çekirdeklerinin yanına eklenecek özel grafik ünitesi ile artık Exynos yonga setleri büsbütün Samsung tarafından tasarlanıyor olacak. Birinci örneklerin ne vakit ortaya çıkacağı ise açıklanmadı.

 

Başa dön tuşu