Seagate 18TB HDD hazırlıklarını sürdürüyor

HDD kesiminde satışların düşüş trendine girmesi nedeniyle üreticilerin kapasiteyi arttırarak ortalama ünite fiyatını yükseltmek gayretinde olduğu gündeme gelmişti. Son yaşanan gelişmeler bu çabayı gözler önüne seriyor.

Kapasite rekoru

Seagate yaptığı açıklamada 16TB kapasiteli HDD disklerinin sevkiyatına başladığını duyurdu. 3.5 inçlik helyum damgalı 16TB HDD eserleri bu yılın ikinci yarısında ve 2020 yılında en çok gelir getiren eser kalemi olacak.

Seagate aslında geçen yıl 16TB kapasiteli Exos X16 HDD eserlerini HAMR teknolojisi ile üreteceğini duyurmuştu. HAMR bir data kayıt süreci ve isminden anlaşılacağı üzere ısıdan yardım alıyor. Bir lazer data yazılan plakayı ısıtarak 230 derece düzeyine getiriyor. HAMR diskler yılın başlarında kimi müşterilere de örneklenmişti.

Ne var ki hacimli üretim sürecinde firma PMR-TDMR teknolojilerini tercih etmiş. Daha klasik olan PMR teknolojisi birbirine paralel manyetik izler üzerine yazıyor. TDMR ise iki boyutlu manyetik kayıt ile performansı arttırıyor.

Diskler ayrıyeten 9 plakalı bir mimari barındırıyor. Geçtiğimiz yıllarda 7 olan plaka sayısı evvel sekize artık de dokuza yükseldi. Dokuz plaka sayesinde kapasite yoğunluğu artarken müşteri tarafında da toplam maliyetlerin düşmesi sağlanıyor. Elbette ortalama satış fiyatı da artıyor.

Seagate ayrıyeten 18TB kapasiteli HDD eserini de test etmeye başladı. Bu disk de birbirinin üzerine binen manyetik izler üzerine bilgi yazan SMR teknolojisini temel alıyor. Yıl sonuna gerçek örneklemesi başlayacak olan modelin akabinde firmanın biraz daha maliyeti olan HAMR teknolojisini 20 TB ve üzerindeki disklere uygulayacağı tabir ediliyor.

 

Başa dön tuşu