Sanal gerçeklik odaklı Mali D77 ekran sürücüsü duyuruldu

Sanal gerçeklik konusu hala yaygın kullanıma sunulabilmiş değil ve genelde belli bir kısma hitap eder halde gidiyor. Bununla birlikte üreticiler farklı tahliller geliştirerek sanal gerçeklik yahut güçlü gerçeklik deneyiminin en uyguna gerçek gitmesi için çalışıyor.

ARM Mali D77 neler sunuyor?

ARM tarafından duyurusu yapılan Mali D77 ekran şoförü bu açıdan değerli yenilikler getiriyor. Daha çok sanal yahut güçlü gerçeklik aygıtlarında kullanılacak olan şoför büyük avantajlar sağlayacak.

Normalde ekran şoförleri yonga setinde yer alan grafik ünitesinin ve öbür bileşenlerin işlediği piksel datalarını alarak yüzeye yansıtıyor. Bu bakımdan yonga setlerindeki manzara sınırlarına bağımlı bir faaliyet gerçekleştiriyor.

Mali D77 bu noktada bağımlılıktan kurtularak kendi çapında birtakım hesaplamalar geliştiriyor ve daha kaliteli manzaraların ortaya çıkmasını sağlıyor. ARM yeni şoför için pek ekran üreticisi ile ortak çalışmış.

Sürücünün yeniliklerinden birisi Asynchronous Timewarp. Bu yenilik grafik ünitesi tarafından işlenen kareleri alıyor ve kaskın sensörlerinden elde edilen bilgilerle harmanlayarak daha kaliteli manzaralar ortaya çıkarıyor. Olağanda bu süreç grafik ünitesinin performansına bağlı olduğu için kaliteyi yükseltmek mümkün olmuyordu. Şoför ayrıyeten grafik ünitesinin yükünü azalttığı için karelerin işlenmesi performansı da artıyor. Böylelikle hareketlerin manzaraya aktarılmasındaki gecikmeler de engelleniyor.

 

Diğer taraftan kaskın sistemine nazaran programlanan şoför, imajın bozulması üzere lens kaynaklı pek çok optik yanılgının giderilmesini sağlıyor. Tekrar şoför ekranın özelliklerini algılayarak manzarayı işleyebiliyor ve yanılgıların önüne geçiyor. Şoför katman sayısına nazaran 4K 90fps yahut 2K 120fps ve özel senaryolarda 4K 120fps performansına ulaşabiliyor.

Sahip olduğu bu yetenekler sayesinde grafik ünitesine daha az iş düşüren şoför yakın gelecekte grafik ünitesi gereksinimini da büsbütün ortadan kaldırabilir. Böylelikle harici kaynaklarla desteklenen daha uygun fiyatlı kasklar yahut üst düzey çok kaliteli manzara üreten kasklar da mümkün olabilir.

 

Başa dön tuşu