Sony, PlayStation için ‘robotik oyun arkadaşı’ patentini aldı!

Sony, son zamanlarda PlayStation 5 için yapmış olduğu hazırlıklarla gündemden düşmezken, artık de PlayStation için almış olduğu ‘robotik oyun arkadaşı’ patenti ile gündemde. Tezlere nazaran bu ‘robotik oyun arkadaşı‘ oyuncuların hislere nazaran reaksiyon verebiliyor.

Sony, PlayStation için ‘robotik oyun arkadaşı’ patentini aldı!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bir tanesi olan Sony, geçtiğimiz günlerde PlayStation için ‘robotik oyun arkadaşı‘ isminde ilgi cazibeli bir patent aldı. Bu patent, şirketin enteresan bir teknolojinin peşinde olduğunu ortaya koyuyor. Zira ‘robotik oyun arkadaşı‘ teknolojisinin, oyuncuların hislerine nazaran reaksiyon verebiliyor olduğu ediliyor.

Hatırlayanlarınız kesinlikle vardır, bu bilgi bana yıllar evvel, 1 Haziran 2009 tarihinde gerçekleşen E3 konferansında Microsoft’un duyurmuş olduğu Project Natal teknolojisini hatırlattı. Bu teknoloji ekrandaki sanal arkadaşınızın sizinle kablo teması olmadan oyun oynayabiliyor, sesinizin tonundan ya da yüz sözünüzden memnun ya da üzgün olduğunuzu anlayabiliyordu. Temel hususumuz PlayStation’un  ‘robotik oyun arkadaşı‘ olduğu için bu husus üzerinde fazla durmadan sizi yalnızca aşağıdaki görüntü ile başbaşa bırakıyorum.

Gelelim PlayStation’un ‘robotik oyun arkadaşı‘ patentine… Bu teknoloji hakkında ayrıntılı bilgi verilmese de,  Sony oyuncularının mimiklerine ya da his durumuna nazaran reaksiyon veren bir sanal robot tasarımı olacağı düşünülüyor. Lakin bu teknolojinin gerisinde yatan bir öbür gayenin ise; bu ‘robotik oyun arkadaşı‘ sayesinde oyuncuların oyundan almış olduğu keyif tespit edilerek, oyun keyfini artırmaya yönelik iyileştirmeler yapılması istikametinde olabileceği de tartışılıyor.

Kim bilir, tahminen de yalnız oyuncular bu özellik sayesinde 2. kolun kullanımına muhtaçlık duymadan kendilerine yeni bir oyun arkadaşı edinecek olabilirler. Bu teknoloji ile ilgili özellikler belirginleştikçe siz bedelli okuyucularımız ile paylaşmaya devam edeceğiz.

Başa dön tuşu