Sony sensörlere yapay zekâ takviyesi

Mobil dünyada hâkim sensör tedarikçisi haline gelen Sony, fotoğrafçılık ve entegre sistemler bölümlerinde de değerli hisseye sahip. Firma sensör alanında değerli bir ihtilale imza atmak üzere.

Devrim olabilir

Uzun devirli yol haritasını yatırımcılar ile paylaşan Sony sensör ünitesi, yakın gelecekte sensör donanımı içerisine yapay zekâ ünitesi de eklemeyi düşündüklerini söz etti. Böylelikle sensörden alınan bilgiler direkt sensör donanımı içerisinde tahlil edilecek ve imaj işlemcisine yahut ana işlemciye yük binmeyecek. Sonuçta daha süratli sahne ayarlamaları ve güç verimliliği elde edilecek.

Akıllı telefonlar yapay zekâ uzun müddettir kullanılıyor ve kullanıcıya sahneye nazaran otomatik ayarlamalar sunuyor. Bu sayede fotoğrafçılık konusunda tecrübesi olmayanlar bile sahneye nazaran uygun bir ayar yapabiliyor.

Aynı durum profesyonel kameralarda da geçerli olabilir. Profesyonel tecrübesi pek olmayanlar ve genelde amatör maksatlar için bu aygıtları satın alanlar en azından eskisinden daha uygun bir formda pozlama ayarı yapabilir. Bu da makinelere olan ilginin artması demek.

Sony’nin yeni atılımı fotoğrafçılık alanında yeni bir ihtilal olabilir lakin bunun uygulanabilmesi için biraz vakit geçmesi gerekiyor çünkü mevcut yonga dizaynlarında değişiklik çabucak olabilecek bir şey değil.

 

Başa dön tuşu