SoundHound çalışanların yarısını işten çıkarıyor

Shazam rakibi olarak gösterilen ve yapay zekâ asistanı teknolojileri ile ön plana çıkmayı amaçlayan SoundHoud platformu son periyotlarda krizi güzel yönetemedi. Firma ikinci sefer iş gücünü kesiyor.

SoundHound düzgüne gitmiyor

Yaklaşık 13 yıldır faaliyette olan SoundHound pek Shazam ile rekabet edemedi fakat vakit zaman orada bulamadığınız müzikleri bulabilmesi ile öne çıkıyordu. Son devirde yapay zekâ asistanlarına yatırım yaparak Google ve Apple üzere devlere rakip olmayı amaçlamıştı.

Ne var ki 300 milyon dolar kıymete ulaşan SoundHound borsaya açılmasından sonraki süreci âlâ değerlendiremedi. Mercedes, Pandora üzere değerli iş birliklerine karşın geçtiğimiz Kasım ayında 450 kişilik takımdan yaklaşık 50 kişi işten çıkarılmıştı.

Global ekonomik krizin firmaya faturası ise giderek artıyor. Ocak ayı itibariyle de 200 kişinin işten çıkarılma sürecinin başladığı lisana getirildi. Böylelikle geçen yılki takımın yarısından fazlası işten çıkarılmış oldu. Firma kriz periyodunda yatırımcı ilgisinin azaldığını lakin tekrar de yeni yatırımcılar bulmaya çalıştıklarını lisana getirdi.

Başa dön tuşu