TCL etkileyici artırılmış gerçeklik gözlüğünü duyurdu

Son yıllarda sanal gerçeklik yahut varlıklı gerçeklik gözlüğü dendiği vakit akla birinci gelen firma TCL oluyor. Büyük yatırımlar yaptığı bu bölümde firma her yıl daha da gelişmiş gözlükler tanıtıyor. CES 2023 fuarı da bunlardan birisi.

TCL RayNeo X2 nedir?

TCL RayNeo X2 firmanın tasarımı ile de dikkat çeken en yeni artırılmış gerçeklik gözlüğü oldu. Standart bir gözlük üzere kullanılabilen TCL RayNeo X2 bir geliştirici ekosistemi oluşturarak geniş kitlelere yayılmayı hedefliyor.

Gözlüğün her iki camında Mikro-LED optik dalga kılavuzu paneller kullanılmış ve manzaralar direkt lenslerin içerisine yansıtılıyor. Bu özelliği bölümde bir birinci. 100.000:1’e varan yüksek kontrast oranı (CR) ve 1.000 nit’e varan inanılmaz manzara parlaklığının da bulunduğu kıymetli ekran yükseltmeleri, gelişmiş görsel efektler oluşturarak AR gözlüklerini hem iç hem de dış yerde kullanım için ülkü hale getiriyor.

2019 yılında birinci 5G takviyeli varlıklı gerçeklik yongası olarak piyasaya sürülen Qualcomm Snapdragon XR2 aygıta güç veriyor lakin 5G özelliklerinden bahsedilmemiş. TCL RayNeo X2’nin akıllı GPS navigasyon sistemi, hareket tanıma ile eş vakitli yerelleştirmeyi ve haritalamayı (SLAM) da kullanıyor.

Haritalama özelliği, siz hareket ettikçe yakındaki kıymetli noktaları göstererek yürüyüşlerinizi ve bisiklet ile gezintilerinizi keyifli kent keşiflerine dönüştürüyor. Ayrıyeten, TCL RayNeo X2’nin Bluetooth dayanaklı ekran üzeri bildiri ve davet bildirimleri, seyahat ve hareket halindeyken, nereye giderseniz gidin sizi yeni tutuyor.

Diğer taraftan konuşmaları otomatik olarak algılayarak çeviri yapan yapay zekâ, manzara sabitleme özelliğine sahip entegre kamera, fısıltı modu olan hoparlör üzere özellikler de mevcut. En kritik özellik olan kullanım mühletleri hakkında şimdilik bir bilgi yok.

Başa dön tuşu