Toshiba ve WD NAND üretim tesislerinde elektrik kesintisi, verimlilik düştü

Tam da NAND bellek ortalama fiyatlarında düşüşün daha da devam edeceği iddiaları yapılırken Japonya’da berbat bir haber geldi. Toshiba ve Western Digital NAND üretim tesislerinde yaşanan elektrik kesintisi verimliliği etkilemiş durumda.

Fiyatlar yükselebilir

Toshiba ve Western Digital bilindiği üzere Japonya Yokkaichi tesislerinde ortak NAND üretimi yapıyor. 15 Hazian tarihinde tesislerde yaşanan 13 dakikalık elektrik kesintisi üretimin durmasına neden oldu. Sonrasında üretim başlasa da verimlilik düştü.

Gelen bilgilere nazaran WD kesinti sırasında 6 Exabyte NAND üretim kaybına uğradı. Toshiba ise 6.-9 Exabyte ortasında üretim kaybı bekliyor. Bu tesis tam kapasite üretim yapıyordu ve tekrar eski kapasiteye ulaşması Temmuz ortalarını bulacak.

Yokkaichi tesisleri dünya NAND üretiminin yüzde 35’ini karşılıyor. Tesiste 6 fabrika ve Ar-Ge merkezi yer alıyor. Yaşanan kesinti sonrasında hali hazırda talepten fazla olan üretimin düşüp düşmeyeceği bilinmiyor lakin fiyatlar etkilenecek. Şu an mutabakatları yapılmış olan 2019 yılı sonuna kadar NAND siparişleri bittikten sonra 2020 yılı için fiyatların gözden geçirileceği tabir ediliyor.

 

Başa dön tuşu