Microsoft bu sefer korkuttu: Her türlü sesi taklit edebilen VALL-E duyuruldu

Microsoft kısa bir müddet evvel, insanların seslerini taklit edebilen VALL-E olarak bilinen bir yapay zeka aracı yayınladı. VALL-E her ne kadar hayli başarılı bir araç olsa da beraberinde bir dizi telaşları de şimdiden getirmiş durumda. Çünkü araç, çok kısa bir ses örneğinden sonra her türlü sesi taklit edebiliyor.

VALL-E söylenmeyeni söyletiyor

Microsoft kısa bir müddet evvel, insanların seslerini taklit edip çoğaltabilen VALL-E yapay zeka aracı yayınladı. Araç, 60.000 saatlik İngilizce konuşma verisi üzerinde eğitildi ve içerik oluşturmak için makul seslerin sadece 3 saniyelik kesitlerini kullanıyor. Birçok yapay zeka aracının tersine VALL-E, özgün konuşmacının asla söylemediği sözlerin kaydını oluştururken bile konuşmacının hislerini ve tonunu kopyalayabiliyor.

Cornell Üniversitesi’nin birkaç sesi sentezlemek için VALL-E’yi kullandığı küçük bir makale halihazırda GitHub‘da mevcut durumda ve ortaya çıkan sonuçlar büyük bir başarıyı gösteriyor olsa da birebir vakitte tasa verici. Öte yandan ses örnekleri incelendiğinde kimilerinin biraz daha robotik olduğu anlaşılabiliyor lakin kimileri da neredeyse kusursuza yakın. Lakin bu örneklerin yalnızca 3 saniyelik bir ses evrakından elde edildiğini unutmamak gerekiyor. Tıpkı vakitte 60.000 saatlik bilgi seti de tekrar çok büyük bir ölçü değil.

Şu anda VALL-E’yi kullanmak mümkün değil ve temelinde bu da yeterli bir şey olabilir zira insanların seslerinin yapay zeka tarafından oluşturulmuş kopyaları internet trolleri yahut öbür şahıslar tarafından tehlikeli bir halde kullanılabilir.

VALL-E tehlikeli durumlar yaratabilir

Öte yandan VALL-E ve gibisi sistemler giderek daha gerçekçi ve etkileyici olmaya devam ederken birtakım etik tasaları da önümüze getiriyor. Örneğin bu sistemin kullanılmasıyla ortaya çıkarılan bir kelamda ses kaydı önemli sonuçlar doğurabilir. Siyasetçiler ve başka tanınmış bireyler makûs maksatlar için taklit edilebilir. Yalnızca bu da değil, bir dizi güvenlik meselesini da ortaya çıkarıyor. Örneğin sesli doğrulamaya sahip bankalar.

Yapay zeka temelli ses taklitleri elbette yeterli şeyler için de kullanılabilir. Sevdiğiniz bir sanatkarın sesiyle okunan sesli kitaplar bunlara örnek olabilir. Yahut rastgele bir şarkıyı en sevdiğiniz sanatçı tarafından tekrar söylenmesini de sağlayabilirsiniz. Tabi bunlar için şimdilik biraz vakit gerekiyor.

VALL-E’nin ses örnekleri için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu